Si ndikon muzika në tensionin e lartë - Bota Sot
Si ndikon muzika në tensionin e lartë

Life style

Si ndikon muzika në tensionin e lartë

Më: 22 maj 2019 Në ora: 11:17
Ilustrim

Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgang Amaedus Mozart dhe atë të Johann Strauss, dy artistë dhe kompozitorë të mëdhenj të cilët kanë lënë pas vepra të paharrueshme.

Këtë gjë e konfirmon një studim i Universitetit të Ruhr në Bochum, i publikuar në revistën shkencore ‘Deutsches Ärzteblatt International’.

Nga studimi rezultoi se muzika jo vetëm ul tensionin e lartë, por normalizon edhe frekuencën kardiake, duke përmirësuar shëndetin e zemrës, një prej organeve më të rëndësishme për jetëgjatësinë.

Në këtë përfundim u arrit pasi u analizuan parametrat e 120 pjesëmarrësve, ku u vu re se muzika klasike normalizon tensionin e lartë të gjakut, dhe rrahjet e zemrës.

Po ashtu luftohej hormoni i stresit, sidomos te femrat. Muzika klasike relakson muskulin e zemrës, duke rregulluar rrahjet e zemrës, dhe duke çliruar endorfinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...