Vijat e dorës, si t’i lexoni e të mësoni kuptimin e tyre - Bota Sot
Vijat e dorës, si t’i lexoni e të mësoni kuptimin e tyre

Life style

Vijat e dorës, si t’i lexoni e të mësoni kuptimin e tyre

Më: 14 qershor 2019 Në ora: 06:28
Ilustrim

Vijat e dorës nuk janë gjë tjetër veçse pjesë e lëkurës në pëllëmbën e të dyja duarve. Megjithatë, në çdo individ, ashtu si shenjat e gishtërinjve, vijat e dorës posedojnë karakteristika unike.

Vijat e dorës janë 4 (Jeta, Zemra, Koka dhe Fati) dhe mund të lexohen indiferentisht si në të djathtë dhe në të majtë, edhe nëse për gratë e djathta është e preferueshme, ndërsa për meshkujt e majta është e preferueshme.

Ja se si të lexoni linjat e dorës:

Linja e jetës: Domethënia

Linja e Jetës është ajo që fillon ndërmjet gishtit të madh dhe gishtit tregues dhe përfundon në dorë. Ai jep indikacione për moshën e personit, gjendjen e tij të shëndetit, për çdo sëmundje në të cilën ai mund të jetë subjekt. Në leximin e vijave të dorës konsiderohet nëse vija e Jetës është e gjatë ose e shkurtër, nëse është e drejtë apo e harkuar, nëse është e vazhdueshme ose e prishur.

Linja e zemrës: Domethënia

Linja e Zemrës është pothuajse e drejtë, ajo fillon nga gishti tregues dhe arrin gishtin e vogël. Ajo quhet gjithashtu linja e Dashurisë, pasi tregon mënyrën në të cilën subjekti për të cilin po lexon linjat e dorës jeton dashurinë dhe marrëdhëniet e çiftit. Për shembull, nëse është e mprehtë dhe e dizajnuar mirë, do të thotë që jetoni dashurinë në një mënyrë konkrete dhe të pasionuar.

Linja e kokës: Domethënia

Linja e kokës fillon midis gishtit të madh dhe gishtit tregues dhe e kalon dorën, gati pothuajse kurrë plotësisht. Kjo linjë konsiderohet më e rëndësishmja, pasi ajo flet për karakterin e subjektit, mënyrën e tij të interpretimit të botës dhe përballimin e situatave.

Linja e fatit: Domethënia

Së fundi, ekziston linja e fatit, e cila nis nga pulsi I dorës dhe vazhdon deri te dora dhe duke arritur në gishtin e mesëm. Tregon rrjedhën e jetës së subjektit: nëse është e drejtë dhe lineare, ose e thyer, mund të tregojë shtigje të ndryshme ekzistenciale.

Për të lexuar dorën ju duhet të dini mirë jo vetëm se si të interpretoni këto rreshta, por edhe si të interpretoni ato që quhen linja të vogla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...