Gjërat që nuk duhet t’i bëni para gjumit - Bota Sot
Gjërat që nuk duhet t’i bëni para gjumit

Life style

Gjërat që nuk duhet t’i bëni para gjumit

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 16:34
Ilustrim

Për një gjumë të mirë, është shumë me rëndësi që të dini çfarë të bëni e çfarë jo pak orë para se të shkoni në shtrat.

Më poshtë u sjellim dy gjëra që mund të ndikojnë për të keq në cilësinë e gjumit, nëse i bëni në orët e mbrëmjes:

Mishi

Preferohet që të hani ushqim të lehtë para gjumit, nëse nuk doni që vakti të shqetësojë gjumin. Tretja e proteinave në trup shpesh është punë intensive e vështirë, ndërsa trupi është në një gjendje tjetër duke u përgatitur për pushim.

Të brendshme shumë të ngushta

Rroba shumë të ngushta pengojnë gjumin, duke çuar në një temperaturë të rritur trupore si dhe duke zvogëluar nivelin e serotoninës. Rekomandohen pizhame të rehatshme, të gjëra dhe prej pambukut. Rrobat e ngushta mund të ngadalësojnë edhe qarkullimin e gjakut apo ndonjë mpirje sado të lehtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...