Shtojeni një lugë të këtij përbërësi në kafenë e mëngjesit dhe dhjami shkrihet si me magji - Bota Sot
Shtojeni një lugë të këtij përbërësi në kafenë e mëngjesit dhe dhjami shkrihet si me magji

Life style

Shtojeni një lugë të këtij përbërësi në kafenë e mëngjesit dhe dhjami shkrihet si me magji

Më: 10 korrik 2019 Në ora: 10:18
Foto ilustrim

Për shumicën e njerëzve, konsumimi i kafesë posa të zgjohen nga gjumi është rutina e preferuar e mëngjesit.

Kjo pije e jashtëzakonshme ka efekte pozitive në shëndetin e njeriut, pasi që e promovon shëndetin e zemrës, i parandalon sëmundjet si diabeti, sëmundja e Parkinsonit, kancerin e mëlçisë, etj.

Veç kësaj, kafja është e mahnitshme edhe për largimin e kilogramëve të tepërt.

Më poshtë jua prezantojmë një lloj kafeje e cila e kryen pikërisht këtë funksion.

Përveç se është e shijshme, receta e mëposhtme ju ndihmon ta shkrini shumë shpejt dhjamin sepse jua shpejton metabolizmin.

Përbërësit:

– Një lugë çaji kanellë

– ¾ e gotës vaj kokosi

– ½ e gotës mjaltë

– Një lugë çaji kakao

Përzieni të gjithë përbërësit dhe vendoseni në një gotë të mbyllur produktin e fituar.

Përdorimi:

Në mëngjes, shtoni 1-2 lugë çaji të kësaj përzierje në kafenë e mëngjesit, përziejeni pak dhe pijeni.

Vetitë e mahnitshme të kësaj kafeje gjenden në përbërësit e saj. Kanella është e njohur për vetitë që ka në djegien e yndyrës. Vaji i kokosit është i mbushur me trigliceride dhe burim i shëndetshëm i yndyrës.

Mjalta në anën tjetër është ëmbëltuesi natyral më i shëndetshmi që mund ta konsumoni.

Ndërkaq, në fund, kafeina është ajo që jua shpejton metabolizmin dhe jua mbush trupin me energji.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...