Të jetuarit me thjeshtësi është shfaqja më e madhe e jetës - Bota Sot
Të jetuarit me thjeshtësi është shfaqja më e madhe e jetës

Life style

Të jetuarit me thjeshtësi është shfaqja më e madhe e jetës

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 18:17
Foto ilustrim

Në botë ka pak njerëz që mund të jetojnë me lumturi në thjeshtësi. Nuk është një koncept për të gjithë, në fakt jo të gjithë mund të jetojnë pa i dhënë rëndësi opinioneve të të tjerëve.

Të jetosh me thjeshtësi nuk është e mundur për të gjithë, vetëm pak njerëz përballen me thjeshtësinë dhe janë të lumtur për këtë. Duke qenë i vetëdijshëm për origjinën e tij (dhe pranimin e tyre), marrja e përgjegjësisë për zgjedhjet e dikujt, madje edhe ato që janë të gabuara, nuk është një mënyrë jetese për të gjithë.

Supozoni një kohë normale, pa plane të mëdha dhe ambicie të mëdha. Supozoni se nuk ju pëlqejnë karavidhet, ushqimet e shijshme franceze, por ju preferoni një pizza të thjeshtë ose një omëletë. Ndoshta ju jeni të lumtur, duke shkuar me pushime në një plazh të vogël dhe aspironi të bëheni CEO i një kompanie të njohur dhe më pas të blini një veturë sportive me shkëlqim.

Ja se si të jetoni me thjeshtësi dhe ta bëni atë nuk është e lehtë, kjo do të thotë marrjen e një rreziku të madh. Shumica prej nesh janë vazhdimisht në kërkim të asaj që mungon. Dhe ky kërkim spazmik është një lloj motivimi i rremë për të ecur përpara. Ne nuk jemi kurrë në paqe dhe kurrë nuk jemi të kënaqur me gjërat e vogla që kemi.

Kujdes! Nëse thoni që nuk dëshironi të bëheni një aktor i famshëm ose që nuk keni nevojë të zotëroni një apartament të kushtueshëm, do të përkufizoheni si një njeri fals dhe hipokrit. Ky është brezi i atyre që nuk duan të përjetojnë asgjë dhe vetëm të kujdesen për të fituar. Qëllimi i vërtetë, që është lumturia, i lë rrugë zilisë, zhgënjimit për të mos qenë më mirë se të tjerët. Kjo është arsyeja pse të jetuarit me thjeshtësi është shfaqja më e madhe e jetës.

Sa i bukur mund të jetë një mëngjes i thjeshtë dhe i shijshëm në shtëpi të dielën, me një filxhan kafe dhe një tortë shtëpie. Këtu është lumturia e vërtetë. Dhe ne nuk po flasim për pasuri apo varfëri. Por për vlerën e paçmueshme për t’u gëzuar në dritare duke parë shiun në mëngjes, një zog i vogël duke shijuar rrugën, gëzimin e dëgjimit të muzikës suaj të preferuar disa herë gjatë ecjes në punë.

I lumtur nuk është ai që zgjohet në një ndërtesë me çarçafë mëndafshi, i lumtur është ai që zgjohet me personin që ai do.

Cili është çmimi të qenit skllav i një pune që ju paguan shumë, por që ju kushton shumë më tepër? Kjo është koha, pasuria më e çmuar e Tokës. Ne shitemi për kaq pak, mendojmë vetëm për paratë. Ne japim atë që është kaq e çmuar dhe kjo nuk duhet të jetë në shitje: dashuria e vërtetë, miqësia, tregimet për fëmijët para se të shkoni në shtrat …

Mësojini fëmijës tuaj se si të përgatisin biskota, të falënderojnë jetën për atë që kanë. Për të zgjedhur lulet dhe t’i vendosin në një vazo, të gëzohen kur vijnë vonë në shtëpi vonë dhe gjejnë darkën të ngrohtë  . Zgjohuni me cicërimat e zogjve, buzëqeshjen e një fëmije! Shkëlqimi i jetës ndodh në thjeshtësinë e përditshme të gjërave të vogla.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...