7 gjëra që nuk i dinim për masturbimin tek femrat

Life style

7 gjëra që nuk i dinim për masturbimin tek femrat

Më: 19 gusht 2019 Në ora: 18:12
Ilustrim

Të gjithë e dimë se metoda që ne njohim veten, por edhe trupin tonë nuk është vetëm ajo që përjetojmë përmes një seksualiteti të plotë me partnerin. Zhvillimi kulturor dhe shoqëror, ka treguar se autoerotizmi ose masturbimi është një praktikë intime për të cilën shumë burra e gra kanë vështirësi për ta folur apo ndarë si eksperiencë me të tjerë përveç vetes. Mbetet ende një temë tabu  dhe një mit i rremë që i është dhënë brezave ndër vite të besojnë se masturbimi nuk është një praktikë e shëndetshme. Këtu janë shtatë kuriozitete dhe të vërteta të mëdha mbi masturbimin femëror, që ndoshta ju deri më sot nuk i keni ditur...

1 - Një studim i kryer në vitin 2002 vë në dukje se rreth 44% e grave pranuan se masturbojnë çdo muaj me një përqindje prej 4.5 herë çdo 30 ditë

2 - Masturbimi është në gjendje të heqë si me "magji" dhimbjet e barkut

3 - Orgazma e një gruaje me partnerin zgjat mesatarisht 12 deri në 15 sekonda, ajo e përftuar me vetë-erotizëm rreth 20 sekonda.

4 - Studiuesit e Universitetit Rutgers në Newark (SH.B.A.), të cilët vendosën kafkat e nëntë grave në rezonancë magnetike teksa prekeshin me njëra-tjetrën, zbuluar se më shumë se 30 zona të trurit aktivizohen gjatë rrugës që të çon në orgazëm me autoerotizëm. Përfshirë këtu ato të prekjs, kujtesës madje edhe dhimbjes.

5 - Edhe gratë primitive i janë nënshtruar ndër vite përkushtuan masturbimit. Në vitin 2005, në shpellën e Hohle Fels në Gjermani u gjet një gur i lëmuar 28 mijë vjet më parë: dildo e parë në histori?

6 - Të gjitha statistikat thonë se gratë zbulojnë autoerotizmin më vonë se burrat dhe kjo për shkak se organet gjenitale femërore janë më të vështira për tu eksploruar sesa ato meshkuj.

7- Shën Thomas Aquinas në shekullin e trembëdhjetë e renditi masturbimin si një mëkat serioz kundër natyrës (përdorimi i qëllimshëm i potencialit seksual jashtë marrëdhënieve martesore normale në thelb bie në kundërshtim me qëllimin e tij). Por, paralajmërimi padyshim që nuk mbante shënim rezultatet e pritura...

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat