Njihuni me përfitimet e sojës, ja pse duhet ta bëni pjesë të dietës suaj - Bota Sot
Njihuni me përfitimet e sojës, ja pse duhet ta bëni pjesë të dietës suaj

Life style

Njihuni me përfitimet e sojës, ja pse duhet ta bëni pjesë të dietës suaj

Më: 9 shtator 2019 Në ora: 16:41
Ilustrim

E shijshme, por mbi të gjitha e shëndetshme dhe e përsosur për t’u rikthyer në formë: soja është protagonistja e shkëlqyer e një diete që ju lejon të humbni deri në 5 kile.

Kjo bishtajore me një mijë perfitime është ende pak e njohur në vendin tonë, por njihet për shumë virtyte.

Qumështi i sojës është një alternativë e shkëlqyeshme për ata që janë intolerantë, por edhe për ata që nuk duan të marrin laktozë, pa hequr dorë nga mbushja me proteina dhe vitamina.

Pse duhet të hani soja

Soja ul kolesterolin e keq dhe favorizon rritjen e kolesterolit të mirë falë lektinës, është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore esenciale, siç janë Omega3, minerale, si hekuri dhe kaliumi, dhe vitamina E dhe B9.

Forcon kockat, përmirëson funksionin e muskujve dhe zvogëlon yndyrën, rregullon ndjenjën e ngopjes, duke na ndihmuar të arrijmë atë shumë më shpejt. Por kjo nuk është e gjitha, sepse soja është gjithashtu e dobishme gjatë menopauzës sepse është e pasur me fitoestrogjene që ndihmojnë në uljen e simptomave.

Për të shfrytëzuar sa më shumë këtë ushqim, do të jetë e mjaftueshme ta konsumoni disa herë në ditë, duke e futur atë në një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar. Në mëngjes, konsumoni qumështin e sojës, dhe një frut sezonal, ndërsa për drekë zgjidhni spageti të sojës me perime të ziera, ndërsa në darkë ka hapësirë ​​të bollshme për tavë me perime të gatuara në skarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat