Si të merreni me sindromën e lodhjes kronike?

Life style

Si të merreni me sindromën e lodhjes kronike?

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 12:17
Foto ilustrim

Sindroma e lodhjes kronike mund të prekë njerëzit në mënyra të ndryshme. Trajtimi për lodhje kronike duhet të përshtatet për simptomat e secilit individ. Trajtimet më të zakonshme për sindromën e lodhjes kronike janë ilaçet ose ndryshimi i stilit të jetës.

Ilaçet

Antidepresantët - Njerëzit me sindromën e lodhjes kronike gjithashtu shpesh depresohen. Trajtimi ose terapia për depresion gjithashtu mund të lehtësojë simptomat e lodhjes kronike (përmirëson gjumin ose lehtëson dhimbjen).

Pilula e gjumit - Nëse metodat e provuara në shtëpi nuk ju ndihmojnë, mjeku mund të përshkruajë pilula gjumi dhe pushim më të mirë.

Stili i jetës

Nuk ka kurë specifike për sindromën e lodhjes kronike, dhe sukseset e trajtimit janë ende të pasigurt, kështu që qasjet e mëposhtme mund të jenë të dobishme:

Kujdesuni për veten tuaj - mbani aktivitetet e përditshme në nivel të njëjtë. Shumë aktivitet në ditët kur ndiheni mirë mund të rezultojë në shumë ditë më të këqija me sindromën e lodhjes kronike, transmeton KosovaPress.

Programoni ushtrime për veten tuaj - përcaktoni vetë ose më mirë akoma, me ndihmën dhe ndihmën e një terapisti fizik, llojet e ushtrimeve që janë më të mirat për ju.

Shumica e njerëzve joaktivë zakonisht bëjnë ushtrime shtrënguese vetëm për disa minuta në ditë, më pas ngadalë rrisin aktivitetin gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm. Lodhja gjatë ditës është një shenjë e ekzagjerimit në ditën e mëparshme dhe një shenjë se ushtrimet duhet të kthehen në një nivel më të ulët.

Ulja e stresit - Përgatitni një plan për të shmangur ose kufizuar stresin e tepërt ose emocional. Lini vetes kohë për t'u çlodhur.

Përmirësoni gjumin - Duke shkuar në gjumë në të njëjtën kohë, duke shmangur kafeinën, nikotinën dhe alkoolin.

Këshillimi psikologjik - Biseda me një këshilltar ose psikiatër mund t'ju ndihmojë të kuptoni mundësitë dhe kufizimet e sindromës së lodhjes kronike. Një sens kontrolli mbi veten mund të ndryshojë dhe përmirësojë në mënyrë dramatike gjendjen.

Terapitë alternative - Përveç kësaj, ato mund të ndihmojnë në trajtimin e sindromës së lodhjes kronike. Sidoqoftë, është e vështirë të përcaktohet suksesi i tyre pasi simptomat e lodhjes kronike shpesh shoqërohen me humor dhe mund të ndryshojnë nga dita në ditë. Akupunktura, masazhi dhe joga rekomandohen më shpesh si terapi alternative, por kjo duhet t'i lihet një specialisti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat