3 të vërtetat për njerëzit gënjeshtarë, që të gjithë duhet t’i dinë - Bota Sot
3 të vërtetat për njerëzit gënjeshtarë, që të gjithë duhet t’i dinë

Life style

3 të vërtetat për njerëzit gënjeshtarë, që të gjithë duhet t’i dinë

Më: 29 shtator 2019 Në ora: 12:09
Foto ilustrim

Ne flasim për njerëz gënjeshtarë, për ato marrëdhënie në të cilat nuk mungon vetëm e vërteta, por edhe referencat, koordinatat, qartësia, autenticiteti. Përvojat që lënë një zhgënjim të thellë dhe një zbrazëti po aq të madhe, sepse të jetosh me gënjeshtarë të çon në këtë situatë. Ju humbni drejtimin dhe sensin e asaj që jeni duke përjetuar. Ju humbni besimin dhe ndonjëherë edhe veten tuaj. A mund të vërehet më herët?

Ndoshta po, por disa gënjeshtarë janë ekspertë të vërtetë në gënjeshtra. Aktorë të shkëlqyeshëm. Ose pothuajse. Sepse diçka përfundimisht përfundon duke “tradhtuar” ata. E vërteta ka një ritëm të ngadaltë, por gjithnjë arrin destinacionin e saj.

Forca e së vërtetës që gënjeshtarët nuk e kanë

Çdo person ka ndjeshmërinë e tij, ai është në gjendje të thotë se çfarë ndjen dhe atë që ndjen me stilin e tij dhe të zgjedh momentet. Ky është dallimi i madh midis njerëzve që gënjejnë dhe atyre që janë të sinqertë. E vërteta është ajo që drejton një marrëdhënie. Që i jep forcë, stabilitet. Një person i sinqertë dhe besnik vendos mbi të gjitha respektin, por edhe qartësinë. Për dallim nga ata që gënjejnë dhe jetojnë në mashtrim, ata që janë të sinqertë respektojnë dinjitetin që duhet të ketë një marrëdhënie.

Prandaj ata janë në gjendje të përballen me një problem, të mos e shmangin atë, të respektojnë një parim dhe të mos shpëtojnë ashtu siç bën një gënjeshtar.

Dallimi midis një gjysmë të vërtete dhe një gënjeshtre

Kushdo do të thotë një gjysmë të vërtetë, domethënë diçka që është pjesërisht e vërtetë, por pa pasur qartësinë e sinqeritetit total. Ekziston një ndryshim i madh midis këtij qëndrimi, ndoshta të motivuar nga një rrethanë e veçantë, nga momenti, dhe ai i njerëzve që gënjejnë. Ajo që ne i quajmë gjysmë të vërteta ose gënjeshtra të bardha ndryshojnë nga gënjeshtrat, sepse ato nuk synojnë të lëndojnë dhe mashtrojnë të tjerët. Gjysmë e vërteta është paaftësia, mbase momentale, për t’iu përgjigjur një pyetjeje më të madhe, për të mos fshehur me qëllim diçka. Personi gënjeshtar është ai që jeton vazhdimisht në hije, ai që nuk e respekton dhe nuk e nderon një marrëdhënie. Jetesa e tij bazohet në mashtrim dhe mungesë respekti për të tjerët.

Qëndrimi i gënjeshtarëve

Janë të dashuruar me veten

Ata e vendosin vetveten dhe avantazhin e vet mbi respektin dhe ndarjen. Mënyra e tij e të vepruarit dhe e të jetuarit është diktuar nga egoizmi i pakufishëm, tipik për ata që nuk mund të dëshmojnë asgjë për të tjerët, përveç për veten e tyre.

Një person gënjeshtar është frikacak

Mungon guximi, si në lidhje me vështirësitë e jetës, ashtu edhe mbi të gjitha, në marrëdhëniet me të tjerët. Në vend që të përballet me një gjyq, ai gjithmonë gjen një rrugë të shkurtër, e cila zakonisht tradhton sinqeritetin dhe besnikërinë.

Nuk e njeh vlerën e reputacionit të mirë

Një person gënjeshtar është si një rrymë moti që shkon andej nga fryn era. Ai nuk njeh dinjitetin dhe sinqeritetin. Përkundrazi, ai beson se është më i zgjuar dhe nuk merr parasysh konceptin e reputacionit dhe moralit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...