5 situata në të cilat është më mirë t’i jepni fund marrëdhënies me një anëtar të familjes tuaj - Bota Sot
5 situata në të cilat është më mirë t’i jepni fund marrëdhënies me një anëtar të familjes tuaj

Life style

5 situata në të cilat është më mirë t’i jepni fund marrëdhënies me një anëtar të familjes tuaj

Më: 3 tetor 2019 Në ora: 09:59
Ilustrim

Familja është e rëndësishme, megjithatë ne të gjithë e dimë, që shumë shpesh marrëdhëniet më të këqija janë ato që zhvillohen brenda mureve të shtëpisë. Marrëdhëniet toksike që përkeqësohen me kalimin e viteve dhe e bëjnë jetën pothuajse të patolerueshme. Ndonjëherë ne arrijmë në atë pikë sa jemi të detyruar të ndërpresim të gjitha marrëdhëniet me njerëzit që duhet të jenë më të shtrenjtit, si babai, nëna ose vëllezërit.

Në dinamikën komplekse familjare ekzistojnë të paktën pesë situata në të cilat ne mund të arrijmë një pikë pa kthim siç është këputja, sado e dhimbshme dhe traumatike që mund të jetë.

Një. Marrëdhënia mund të shndërrohet në një dhomë gazi para së gjithash me ata familjarë që nuk mund të ndihmojnë por të gjykojnë gjithmonë dhe në çdo rast. Kritikat sigurisht që janë të rëndësishme, sepse ato mund të na ndihmojnë të rritemi, por jo kritikat e lira dhe shkatërruese. Nëse dikush në familje e mban këtë sjellje, largimi i tij mund të jetë çështje e vetëmbrojtjes së ligjshme.

Dy. Një situatë tjetër që për arsye të dukshme mund të çojë në një përleshje të pariparueshme është kur ekziston një tradhti e besimit. Mund të ndodhë me të gjithë, në familje, që të rrëfejnë për dobësitë dhe frikën dhe të zbulojmë se personi me të cilin kemi diskutuar ka tradhtuar sekretin tonë, mund të bëjë shumë keq.

Tre. Gaslight është një teknikë delikate psikologjike që konsiston në pohimin e gënjeshtrës se si shkoi një situatë e caktuar në mënyrë që të ngjall dyshim tek personi që dëshiron të godasë dhe ta shtyjë atë të dyshojë në kujtesën e saj dhe madje edhe vetë shëndetin e saj mendor. Është një sjellje urryese, dhe madje edhe më e urryer nëse mbahet nga dikush që duhet të na mbrojë dhe të na dojë.

Katër. Palët e interesuara. Nëse dikush qëndron pranë jush vetëm për avantazhet praktike që vijnë prej tij, mbase ka ardhur koha për të prishur marrëdhëniet.

Pesë. Nëse një anëtar i familjes së pari ju lavdëron dhe pastaj ju gjykon dhe ju fyen, ndoshta është koha të ecni vetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...