Disa hile për ta mbajtur shtëpinë të ngrohtë pa e ndezur ngrohjen - Bota Sot
Disa hile për ta mbajtur shtëpinë të ngrohtë pa e ndezur ngrohjen

Life style

Disa hile për ta mbajtur shtëpinë të ngrohtë pa e ndezur ngrohjen

Më: 21 janar 2020 Në ora: 15:13
Ilustrim

Dëshiron një shtëpi të ngrohtë pa shpenzuar? Ju mundeni, duke përfituar nga truket që ne zbulojmë sot dhe duke shmangur edhe faturat e larta.

Shko në banjë dhe je i ftohtë, shko në shtrat dhe je i ftohtë, dil nga shtrati dhe je i ftohtë … sa më gjatë mund të jetosh me kaq shumë acar?

Dimri na sjell temperatura të ulëta, por, nëse mund të mbështeteni vetëm në mbështetjen e rrobave të duhura jashtë, do të donim të kishim mundësi të besonim brenda shtëpisë në sasinë e duhur të nxehtësisë.

Sidoqoftë, kjo shpesh nënkupton një shpenzim të madh ekonomik, me një ngrohje fatura e së cilës më pas do t’ju bëjë ta ndjeni ndoshta edhe më shumë të ftohtin e hidhur.

A duhet t’i nënshtrohemi të ftohtit? Ende jo. Disa truke të vogla dhe të zgjuara mund të na ndihmojnë ta mbajmë shtëpinë të ngrohtë pa e rritur shumë temperaturën e radiatorëve. Le të zbulojmë disa veçanërisht të efektshme dhe të thjeshta për tu përdorur në praktikë.

1.Hapni perdet – Nëse dielli po shkëlqen jashtë, shfrytëzoni sa më shumë: hapni perdet atëherë dhe lërini në rrezet e ngrohta të diellit. Një burim natyror thelbësor i nxehtësisë

2.Qilima – Të bukura, të buta dhe perfekte për të mos lejuar që nxehtësia të shpërndahet nëpër dysheme, si dhe të jetë shumë e ngrohtë nëse e doni të ecni zbathur.

3.Dera e hapur nëse bëni dush – Avulli i nxehtë i emetuar nga uji në krye të dushit do të jetë i përsosur për të dhënë pak ngrohtësi jo vetëm në banjë, por edhe për pjesën tjetër të shtëpisë.

4.Lëreni derën e furrës të hapur – pasi gatimi të ketë mbaruar dhe furra të jetë e fikur, lini derën të hapur në mënyrë që të mund ta bëjë kuzhinën shumë më të ngrohtë

5.Dyert e mbyllura – Nëse një dhomë nuk përdoret, është më mirë të mbyllni derën në mënyrë që të mos shtoni metra katrorë të panevojshëm për t’u ngrohur.

6.Mbyllni perdet – Po, vetëm ato që keni hapur më parë për të lënë diellin. Kur kjo e fundit tërhiqet, nxehtësia kthehet atje ku erdhi nga dritaret. Perdet e mbyllura do të pengojnë të gjithë këtë, veçanërisht nëse në variantin termo-të ngushtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat