Si të kapërceni frikën në bazë të shenjës suaj të horoskopit - Bota Sot
Si të kapërceni frikën në bazë të shenjës suaj të horoskopit

Life style

Si të kapërceni frikën në bazë të shenjës suaj të horoskopit

Më: 23 janar 2020 Në ora: 14:22
Ilustrim

Secili prej nesh ka ëndrra dhe frikë që e karakterizojnë atë dhe që në një farë mënyre përcaktojnë jetën e tij. Mënyra në të cilën merremi me pjesën tjetër të botës dhe me të cilën ne zgjedhim të jetojmë ditët tona, në fund të fundit, varet kryesisht nga një seri arsyetimesh, bazat e së cilës janë ëndrrat dhe frika. Është diçka fiziologjike që rrallë mendon por që për sa i përket personalitetit do të thotë shumë. Meqenëse ëndrrat dhe frika lidhen me përvojat e jetës, si dhe me ndikimin që yjet kanë tek secili prej nesh, pasi të keni parë se çfarë shenjat e ndryshme të zodiakut dëshirojnë nga ne dhe pse ndjeheni të lodhur bazuar në shenjën tuaj zodiake, sot ne do të zbulojmë frikën tuaj më të madhe dhe si ta kapërceni atë me këshillën e yjeve.

Dashi – Ju e kuptoni se çfarë doni dhe keni frikë nga rruga që akoma keni për të bërë

Nëse ka një gjë që vitet e fundit ju kanë lënë, është një vetëdije nga ju që ju ka shtyrë të kuptoni se kush jeni dhe çfarë dëshironi saktësisht nga jeta. Edhe pse ky hap është i rëndësishëm dhe zakonisht pozitiv për të gjithë, ju përfunduat ta investoni atë me një dozë të tepruar frike. Ajo që keni frikë më së shumti është në të vërtetë rruga që ju ndan akoma nga pika e mbërritjes dhe që ju prireni të jetoni në mënyrë të gabuar. Në vend që të përqendroheni në ato që nuk keni ende, ju në fakt duhet të ndaleni dhe të mendoni se sa e mrekullueshme është të keni ide të qarta dhe sa më shumë që është një hap thelbësor për jetën tuaj dhe lumturinë në të ardhmen. Të dish se çfarë të luftosh dhe të dish drejtimin e saktë të rrugës suaj, do t’ju ndihmojë të thjeshtoni gjithçka dhe t’i arrini ëndrrat shpejt.

Demi – Ju e dini se si t’i bëni gjërat të thjeshta dhe keni frikë prej saj

Pas një ndërhyrjeje të gjatë psikologjike dhe falë përvojave të fituara ndër vite, kuptuat që për jetën është se diçka më shumë që arrihet pasi të jenë tejkaluar të gjitha detyrat që konsiderohen të domosdoshme shoqërore. Për ju, të jetuarit do të thotë të gëzoheni, të qetësoheni dhe të shijoni plotësisht çdo moment të lirë dhe të lumtur. Pjesa tjetër është më shumë një lloj trajnimi për të arritur atë që dëshironi me të vërtetë dhe kjo ndonjëherë ju frikëson sepse kjo ju bën të ndjeheni të papërshtatshëm në krahasim me njerëzit që duket se janë të gatshëm të luftojnë përgjithmonë për të arritur qëllimet e tyre. E vërteta është se secili person është i ndryshëm nga të tjerët dhe se ka të drejtë që është ashtu. E vetmja gjë për të cilën duhet të shqetësoheni, pra, është të jeni në gjendje të ruani thjeshtësinë e lindur me të cilën përballeni dhe kapërceni gjërat dhe kurrë mos ndaloni së kërkuari përvoja të mira për të bërë, pavarësisht nga momenti kur e gjeni veten duke jetuar. Në këtë mënyrë gjithmonë do të jeni të sigurt që mund të jeni të lumtur sipas mënyrës tuaj shumë personale të të qenurit.

Binjakët – Ju e kuptoni që për të qenë të lumtur duhet të lësh disa gjëra

Mënyra juaj e të qenurit ka qenë gjithmonë e pazakontë. Pavarësisht, ju keni krijuar një lloj skenari, sipas të cilit, të veproni sipas rrethanave të ndryshme. Përkundër paparashikueshmërisë suaj, ju përfunduat të merrni qëndrime të caktuara vetëm sepse e dini që të tjerët e presin këtë. Pas përvojave të ndryshme, megjithatë, ju e keni kuptuar veten se realja për të cilën nuk keni më nevojë për të vazhduar modelet e mëposhtme, por që mund ta lejojë veten të shkojë duke qenë thjesht e lirë të jesh vetvetja. Një zbulim i mrekullueshëm por që në disa mënyra është shumë i frikshëm. E vërteta është se sa më shpejt të pranoni që kush jeni dhe se keni të drejtën e plotë për të jetuar sipas mënyrës suaj të të qenurit dhe sa më shpejt do të jeni të lumtur. Të tjerët do të mësohen me mënyrën tuaj të re të të qenurit dhe vështirë se do ta vërenin ndryshimin sepse gjithmonë kanë menduar që ju jeni një person i vështirë për tu kuptuar.

Gaforrja- Ju keni bërë ndryshime dhe keni frikë nga efektet që ato do të kenë tek të tjerët

Ajo që ju frikëson më shumë për momentin është të vendosni ndryshime në mënyrën tuaj të të qenurit dhe të jetuarit e përditshme që herët a vonë do të përfundojnë duke u vërejtur dhe gjykuar nga të tjerët. Nëse deri tani keni provuar gjithmonë të jetoni në gjysmën e rrugës midis asaj që dëshironi dhe asaj që presin të tjerët, pasi të keni kuptuar se kush jeni me të vërtetë, ndiheni nevoja të lini veten. Dhe duke vepruar kështu, ju keni ngritur një frikë mbase të tepruar në lidhje me reagimet e mundshme të njerëzve që ju doni. E vërteta është se duke u bërë më në fund vetja juaj e vërtetë ju do të jeni vetëm një person më i lumtur dhe për këtë arsye më i dashur dhe ata që me të vërtetë ju duan do të kenë mundësi t’ju habisin në këtë kuptim, duke ju pranuar ashtu siç jeni dhe duke mos ju bërë të ndiheni fajtorë për çdo ndryshim. Sa për të tjerët, ju do të jeni në gjendje të kuptoni se kush ka më shumë kërkesa sesa dashuri nga ju dhe me siguri, që do preferoni të largoheni prej tyre sesa të dëgjoni ndonjë gjykim.

Luani – Ju po kuptoni që të jesh i vërtetë është zgjidhja më e mirë, por ke frikë ta bësh atë

Për ju që jeni gjithmonë të vëmendshëm se si ju shikojnë të tjerët, disa aspekte të jetës mund të jenë më të vështira. Sepse nëse është e vërtetë që nga jashtë ju dukeni një person i fortë dhe të sigurt, e vërteta ju sheh aq shpesh të shqetësuar për pritjet e të tjerëve. E gjithë kjo, me kalimin e kohës, ju ka bërë që të përpiqeni të tregoheni për atë që nuk ishit dhe të krijoni një lloj realiteti alternative për t’i treguar botës, në mënyrë që të jepni një imazh të shkëlqyeshëm për ju dhe ekzistencën tuaj. Në kohët e fundit, megjithatë, ju jeni ndërgjegjësuar gjithnjë e më shumë se keni nevojë për origjinalitetin dhe dëshironi të paraqiteni më shumë për kë jeni sesa për mënyrën sesi dëshironi të shiheni. Sidoqoftë, gjëja ende ju frikëson shumë për t’ju shtyrë të bëni këtë dhe kjo luftë vazhdon midis asaj që jeni dhe asaj që tregoni po bëhet gjithnjë e më e ngutshme. E vërteta është se vetëm duke qenë me të vërtetë vetëvetja mund të mbështeteni në admirimin e vërtetë të njerëzve.

Virgjëresha – Ju e kuptoni se mund ta lejoni veten të jeni i papërsosur por kjo ju frikëson

Nëse ka një gjë që e keni urryer gjithmonë, kjo është papërsosmëri. Një detaj që ju ka shtyrë të përpiqeni të jepni gjithmonë më të mirën tuaj dhe të kërkoni të njëjtën gjë nga ata përreth jush. Duke e kuptuar që ju gjithashtu mund t’i jepni vetes luksin e të qenit i papërsosur dhe se ndoshta duke e bërë atë do të dëshironit edhe më shumë, ka mërzitur çdo vizion tuaj të jetës dhe atë që duhet të jeni për tu ndier i lumtur. Ky është një hap i detyrueshëm me të cilin do të duhet të përballeni në mënyrën më të mirë të mundshme, duke e vendosur veten në linjë dhe duke u përballur me frikën tuaj më të madhe. Sepse nëse ka një gjë nga e cila vërtet keni frikë është të pranoni që nuk jeni perfekt, zbuloni dhe njihni mangësi dhe pranoni të jetoni megjithatë pa pasur probleme. Pasi të kuptoni se duke e bërë atë nuk do të thotë të ndaloni punën për të përmirësuar veten dhe se mund të jeni vetë pa humbur ekuilibrin, do të kuptoni gjithashtu se frika juaj është e pabazuar. Por është diçka që duhet ta përjetoni në lëkurën tuaj sepse duke e dëgjuar atë nuk është e mjaftueshme për t’ju dhënë një ide.

Peshorja – Ju jeni gati për fazën tjetër të jetës tuaj dhe kjo ju frikëson

Vitet e fundit kanë qenë një rrugë e vazhdueshme e rritjes që ju ka shtyrë të njiheni më shumë dhe të thelloni disa detaje të rëndësishme në lidhje me mënyrën tuaj të të qenurit. Ju keni arritur të zbatoni një seri të tërë ndryshimesh që ju sollën aty ku jeni sot dhe në të njëjtën kohë ju bënë të kuptoni se çfarë doni vërtet nga jeta. Ju keni frikë nga kjo lloj lirie që dëgjoni gjithnjë e më shpesh dhe kjo duket se lufton me frikën juaj për t’ju lënë të shkoni. Për fat të mirë ju jeni të zgjuar sa duhet për të kuptuar se nëse keni frikë nga diçka, është sepse duhet të përballeni me të dhe kjo do të jetë fryma që do t’ju ndihmojë të shfrytëzoni çdo mundësi që shfaqet para jush. Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të vazhdoni në mënyrën e duhur, duke vazhduar në fazën tjetër që është gjithashtu ajo që do t’ju lejojë të përparoni në jetë.

Akrepi – Ju jeni në një fazë të vërtetë të transformimit dhe ndonjëherë keni pak frikë prej saj

Nëse vitet e fundit kanë qenë të vështira, është gjithashtu e vërtetë që ato ju kanë ndryshuar shumë, duke bërë që të njihni veten si kurrë më parë. Kjo do të thotë që midis introspeksioneve dhe dëshirës për tu përfshirë ju keni arritur të kuptoni se çfarë doni vërtet nga jeta dhe cilat janë rrugët që keni ndërmend të merrni. Kuptuat se ishit ndryshe nga sa mendonit dhe kishit më shumë forcë dhe zell sesa do të keni guxuar të imagjinoni. Ndonjëherë e gjithë kjo ju bën euforik, por herë të tjera tenton t’ ju frikësojë sepse ju vë përpara ndryshimeve të mëdha që keni filluar. Ndryshime që do ta bëjnë jetën tuaj më të bukur por që do t’ju bëjnë të ndryshoni dhe të jeni në tranzicion të vazhdueshëm në pjesën më të mirë. Për fat të mirë, dëshira për të zbuluar veten është gjithmonë më e fortë se frika dhe kjo ju lejon të ecni përpara me bindje dhe të arrini çdo qëllim tuaj të vetëm.

Shigjetari – E dini se duhet të ndryshoni por keni frikë nga pasojat

Vitet e fundit ju kanë treguar nevojën për të ndryshuar. Aty ku jeni dhe njerëzit me të cilët jeni rrethuar nuk janë gjithmonë të duhurit për ju dhe kjo vetëdije ju ka shqetësuar disi. Edhe pse keni provuar të rikrijoni veten, duke eksperimentuar me pjesë të reja të vetes, jeni bërë gjithnjë e më të vetëdijshëm se nëse në teori jeni të suksesshëm, kur bëhet fjalë për të ndërmarrë hapin e fundit, si dhe atë vendimtar, gjërat bëhen më të komplikuara. Kjo vetëdije ju bën të jetoni çdo hap të vetëm me ankth kur, duke ndjekur instinktet tuaja, do të ishit shumë më të suksesshëm nga sa mendoni. Në fund të fundit, ajo që duhet të bëni në radhë të parë është të kuptoni se çfarë duhet të ndryshoni në mënyrë që të jeni vetvetja dhe ta vini në praktikë pa menduar për të. Vetëm në këtë mënyrë mund të ndjeheni më të qetë, largojeni ankthin dhe rizbuloni harmoninë që dikur ishte filli juaj i zakonshëm.

Bricjapi – E dini se duhet të shikoni për të ardhmen, por nuk dini si

Disa herë të fundit e keni gjetur veten duke rimenduar aq shumë në të kaluarën saqë sot më shumë se kurrë ju jeni të vetëdijshëm për rrugën që keni marrë për të arritur atje ku jeni dhe atë që ju mungon për të arritur një të ardhme që është ende plotësisht e panjohur. Sidoqoftë, para jush qëndron një realitet që ende luftoni ta shihni plotësisht dhe kjo është arsyeja pse keni pak frikë. Në veçanti, keni frikë nga gjithçka që unë di sepse e dini se për ta mirëpritur atë dhe për ta takuar atë, do të duhet të hiqni dorë nga një pjesë e juaja, duke bërë vend për të tjerët. Ndoshta, zgjedhja e vetme e duhur për të ndjekur është ajo që ju sheh të përballeni një ditë në një kohë por me qëndrueshmërinë që duhet për të ecur përpara. Ndonjëherë, ndryshimi thjesht do të thotë të mbash atë që ishte në përputhje me një të tashme të ndryshme. Kjo nuk do të thotë të humbasësh dhe të kuptosh se do të të ndihmojë të jetosh gjëra më mirë, përfshirë të ardhmen.

Ujori – Ju e dini që duhet të përmirësoheni, por keni frikë të ndryshoni shumë

Le ta pranojmë, në thelb ju jeni një nga ata njerëz që e duan njëri-tjetrin ashtu si janë dhe kjo gjithashtu përfshin mangësitë tuaja. Duke thënë këtë, e kuptuat që shpesh kishit qëndrime të gabuara dhe kjo ju bëri që të humbisni edhe njerëz të rëndësishëm. Kjo vetëdije ju ka bërë të vetëdijshëm se duhet të bëni ndryshime në mënyrën tuaj të të jetuarit dhe bashkëveprimit me të tjerët dhe për momentin kjo paraqet frikën tuaj më të madhe. Në fakt, të ndryshosh dhe të bëhesh një version më i butë dhe më i përshtatshëm për ju është veçanërisht e frikshme, deri në atë pikë sa ta bllokoni veten plotësisht. Në fakt, ajo që keni frikë është një ndryshim rrënjësor që do t’ju shqetësojë.

Peshqit – Do të bëheni për atë që keni lindur për të dhe ndonjëherë ju frikëson

Pas peripecive të shumta që kanë karakterizuar jetën tuaj, ju keni arritur ta kuptoni veten dhe të zbuloni se si ndodh me të vërtetë rrallë. Kjo ju ka çuar në një siguri të brendshme e cila është e vështirë të shpjegohet, por që ju lejon të kuptoni menjëherë gjithçka për ju. Nëse nga njëra anë ky dimension duket si më e ngjashme me ju nga ata me përvojë deri më sot, ndonjëherë përfundoni duke frikësuar atë që do të bëheni. Ideja për të qenë kaq larg pritshmërive tuaja ju ngarkon me një presion të caktuar që nganjëherë ju luftoni për ta mbajtur. E vërteta, sidoqoftë, është se ju jeni në gjendje të jeni gjithçka për të cilën gjithmonë keni qenë të destinuar dhe vetëm duke pranuar atë që ju do të dini se si të jeni me të vërtetë të plotë, duke arritur kështu lumturinë e shumëpritur. Shënimi pozitiv është se ju keni shumë pak mundësi për të arritur atje dhe se pasi të keni vendosur të veproni, do të jetë aq e qetë sa që menjëherë do të arrini në destinacionin tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat