Shkroi një mesazh për të gjitha nënat, fjalët që frymëzuan mijëra njerëz

Life style

Shkroi një mesazh për të gjitha nënat, fjalët që frymëzuan mijëra njerëz

Më: 21 shtator 2020 Në ora: 10:19
Foto ilustrim

Të bëhesh nënë është një nga gjërat më të bukura që një grua mund të përjetojë në jetën e saj. Megjithatë, askush nuk mund ta mohojë se është gjithashtu e vështirë! Ndryshimet e jetës dhe gjërat me të cilat duhet të merren çdo ditë janë shumë më tepër se sa kur nuk je prind. Ka momente të ëmbla, në të cilat një nënë lexon një tregim për fëmijën e saj ose e mban atë për dore, duke ecur … por gjithashtu ka netë pa gjumë, keqkuptime…

Betany Jacobs është një nënë, ajo shkroi një postim në Facebook, kushtuar të gjitha nënave, në të cilën ajo donte të jepte një nxitje virtuale për të gjitha ato gra që kalonin momente të vështira dhe dëshironin të ishin diku tjetër. Dedikimi i saj ka titullin “Ju jeni të mjaftueshme”. 

Ja se çfarë ka shkruar ajo: 

“Për nënën që fshihet në banjën e saj, e cila ka nevojë për një minutë paqe, ndërsa lotët rrjedhin në faqet e saj…Për nënën që është kaq e lodhur, që ndien se nuk mund të punojë më dhe se do të bëjë gjithçka për t’u ulur dhe pushuar për aq kohë sa ka nevojë … Për nënën që ulet në makinën e saj, vetëm, duke ngrënë, sepse ajo nuk dëshiron që dikush ta shohë atë ose të dijë se ajo ha atë lloj ushqimi… për nënën që bërtet në shtrat pas qarjes së fëmijëve të saj për asgjë dhe ndjehet fajtore dhe e padenjë … Për nënën që po përpiqet të vesh xhinset e vjetra, sepse gjithçka që vërtet dëshiron është të shihet në pasqyrë dhe të ndihet mirë për veten…

Për nënën që nuk dëshiron të largohet nga shtëpia, sepse jeta është shumë e komplikuar për t’u trajtuar tani… Për nënën që po porosit një pizza sepse darka thjesht nuk doli ashtu siç ajo e pëlqente … Për nënën që ndihet vetëm, qoftë në një dhomë ku askush nuk është, ose qëndron në një turmë … Ju jeni të mjaftueshme. Ju jeni të rëndësishme. Ju jeni të denja.

Kjo është një fazë e jetës sonë. Kjo punë është me të vërtetë shumë e vështirë, sfiduese, një fazë e çmendur e jetës. Në fund të gjithçkaje, megjithatë, do të jetë e vlefshme. Por tani për tani është e vështirë. Dhe është shumë e vështirë për shumë prej nesh në shumë mënyra të ndryshme. Ne nuk flasim për këtë, por është e vështirë dhe nuk është vetëm për ju. Ju jeni të mjaftueshme. Ju po bëni më të mirën tuaj. 

Ata sy të vegjël që ju shohin – ata mendojnë se jeni të përsosur. Ata mendojnë se jeni më shumë se e të mjaftueshme. Ato duar të vogla që kërkojnë të mbahen tek ju, mendojnë se jeni më e fortë. Ata mendojnë se mund të pushtoni botën. Ato gojë të vogla që hanë ushqimin që u është dhënë, mendojnë se je më e mira, sepse barqet e tyre janë plot. Ato zemra të vogla që përpiqen të arrijnë tuajat, nuk duan asgjë tjetër. Ata të duan vetëm ty. Sepse ju jeni të mjaftueshme. Ju jeni më shumë se e mjaftueshme, Nënë. Ti je mahnitëse.

Një mesazh që ka pasur mbi 300,000 klikime dhe frymëzuar shumë nëna, madje edhe baballarë, të cilët e dinë se sa të vërteta janë këto fjalë. Një inkurajim për të gjitha ato gra që ndonjëherë mendojnë se nuk janë nënat e mira ose nuk bëjnë mjaftueshëm dhe që në disa momente duhet të mbështeten.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat