Mirë apo keq të zhvishesh para fëmijëve? Shkenca zbulon përgjigjen

Life style

Mirë apo keq të zhvishesh para fëmijëve? Shkenca zbulon përgjigjen

Më: 20 dhjetor 2020 Në ora: 19:34
Foto ilustrim

Disa prindër mendojnë se është mirë, dhe të tjerë mendojnë se është e tmerrshme të zhvishesh në sy të fëmijëve.

Banja ose veshja para fëmijëve është një çështje e debatueshme dhe disa ekspertë besojnë se kjo mund të shkaktojë probleme të ardhshme seksuale. Nga ana tjetër, disa specialistë mendojnë se është mënyra më e mirë për fëmijët të zbulojnë trupin e njeriut në një mjedis të sigurt dhe të rehatshëm.

Keq apo jo edhe aq keq?

Shefi i famshëm dhe ylli i personalitetit Rachel Ray kohët e fundit kishte një pediatër në shfaqjen e saj për të studiuar këtë temë. Mjeku bëri një studim të audiencës, dhe përgjigjet e tyre u ndanë çuditërisht 50 me 50. Disa menduan se nuk ishte aq keq që të ishe i zhveshur para pesëvjeçarit tuaj, dhe të tjerët mendonin se nuk ishte një praktikë e përshtatshme.

Mjeku u pajtua me të dyja palët duke thënë: “Është keq nëse ju ose fëmija juaj nuk ndiheni rehat dhe nëse nuk ju bezdis aspak apo ndiheni mirë atëherë nuk është edhe aq keq”. Gjëja më e rëndësishme që duhet të dimë është se fëmijët duhet të mësojnë modestinë dhe respektin, që mund të bëhet duket u veshur ose jo para fëmijëve.

Si ta dini nëse fëmija juaj është i parehatshëm?

Vëreni ndjenjën e fëmijës suaj të privatësisë dhe pavarësisë. Kushtojini vëmendje nëse ata zakonisht mbyllin derën kur shkojnë në banjë ose shkojnë në dhomën e gjumit për t’u veshur. Nëse fëmija juaj duket se preferon një ambient privat për tu ndërruar, respektojeni atë prirje dhe mësojeni fëmijën tuaj për modestinë dhe krenarinë e trupit në situata të tjera.

Kur fëmijët tuaj janë midis dy dhe pesë vjeç, ata janë jashtëzakonisht kuriozë për trupin dhe kërkojnë disa pyetje mjaft specifike që mund të jenë të pakëndshme për t’u përgjigjur. Krijo një mjedis pozitiv ku fëmija juaj ndjehet mirë duke bërë pyetje rreth trupit dhe trupave të tjerë. Në një moshë të përshtatshme, mësojini për modestinë dhe privatësinë.

Kjo mund të jetë çështje gjinore

Kelly Wallace, një nënë dhe shkrimtare, thekson qasjen e një tjetër nëne në këtë temë në artikullin e saj të CNN. “Ndërsa fëmijët e mi rriten, burri im është më i matur para vajzave tona dhe unë jam më diskrete para birit tonë, jo sepse ne jemi në siklet, por sepse ata mund të jenë”, tha Rhonda Woods.

Nëse fëmijët tuaj fillojnë të pyesin për dallimet ndërmjet trupit të vet dhe tuajin, është e rëndësishme të tregosh të vërtetën dhe të jesh e qartë dhe koncize. Trajtojeni pyetjen në një moshë të përshtatshme, por përgjigjuni pozitivisht dhe ndihmoni që fëmija juaj të ndihet rehat.

Nëse keni dyshime për këtë temë, diskutoni temën me burrin tuaj dhe përshtatni zakonet tuaja për të akomoduar fëmijët tuaj. Në përgjithësi, ju e dini se çfarë është më e mira për ju dhe fëmijët tuaj, kështu që në fund të fundit ju takon juve të merrni vendimin në lidhje me atë që është më e përshtatshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat