Krishtlindje në distancë? Ja disa mënyra se si të ndiheni afër…

Life style

Krishtlindje në distancë? Ja disa mënyra se si të ndiheni afër…

Më: 23 dhjetor 2020 Në ora: 15:34
Foto ilustrim

Këtë vit më shumë se kurrë, pajtimi i angazhimeve të punës dhe pushimeve ka rezultuar i vështirë. Me problemin e kufizimeve të shkaktuara nga Covid dhe vështirësitë në lëvizjen, do të ketë disa çifte që, edhe pse nuk duan, do ta gjejnë veten duke festuar Krishtlindjet veç e veç.

Për të siguruar që Krishtlindja të mos kthehet në një moment trishtimi, është e rëndësishme të përvishni mëngët dhe të angazhoheni për ta bërë atë të këndshme. Edhe nëse nuk do të jetë njësoj, sigurisht që do të ndihmojë gjetja e mënyrave për t’u ndjerë sa më pranë me partnerin. Pra, le të zbulojmë disa ide për t’i bërë festat pak më të rënda edhe nëse partneri është larg.

Si t’i kaloni Krishtlindjet duke e ndjerë partnerin tuaj afër edhe nga distanca

Kjo Krishtlindje sigurisht do të mbahet mend për shumë kufizime në udhëtime dhe për problemet që kanë shumë çifte dhe familje në këtë drejtim. Midis arsyeve që lidhen me shëndetin, punën dhe probleme të llojeve të ndryshme, çiftet që do ta gjejnë veten duke kaluar Krishtlindjet veç e veç do të jenë të ndryshme. Prandaj është mirë të organizoheni më herët, në mënyrë që të mos humbni partnerin dhe të përfitoni nga ndihma e dhënë nga smartphone, platformat TV dhe faqet apo aplikacionet që ju lejojnë të ndërveproni në mënyra të ndryshme.

Organizimi i një feste për ta kaluar së bashku. Nëse jeni larg dhe dëshironi të kaloni ditën e Krishtlindjes së bashku, mund të planifikoni shumë kohë më përpara. Në fakt, duke filluar nga përgatitjet, do të ndiheni pjesë e diçkaje për të jetuar së bashku. Pavarësisht nëse është lista e blerjeve, një program apo koha për tu takuar në internet, ajo që ka rëndësi është biseda dhe komunikimi.

Shkëmbimi i dhuratave. Për dhuratat në distancë rrjeti ndihmon shumë. Nëse nuk keni lëvizur në kohë, ka akoma shërbime që janë në gjendje të garantojnë një dhuratë të vogël për pushimet. Sidoqoftë, do të ishte edhe më mirë të organizonit diçka të veçantë për partnerin. Kushtojini atij një poezi, krijoni një kolazh në internet me fotot më të bukura, shkruajini atij një këngë… Mundësitë janë të shumta dhe të larmishme, të cilat janë në gjendje ta bëjnë partnerin të ndiejë praninë e tyre.

Të bëjë një plan. Pasja e një programi sigurisht që ju ndihmon të caktoni takimin edhe nëse jeni larg. Dhe kjo jep një ndjenjë të caktuar të afërsisë. Është gjithashtu e rëndësishme të lejoni që të dy të organizojnë dhe menaxhojnë angazhimet e njëri-tjetrit të cilat mund të jenë biznesi, të lidhura me familjen ose të ngjashme. Vendosja se në çfarë kohe do të takoheni (qoftë me telefon apo në internet) do t’ju lejojë të qëndroni të lirë dhe të jeni 100% atje për personin tjetër.

Gatim së bashku. Nëse keni mundësi të kaloni pak kohë së bashku, mund të gatuani diçka së bashku përmes kameras në internet dhe më pas ta hani ndërsa qëndroni në linjë. Dekorimi i gjithçkaje dhe përballja me njëri-tjetrin do të jetë një mënyrë e këndshme për të qenë pranë njëri-tjetrit. Në këtë mënyrë, në fakt, ju mund të shihni dhe flisni pothuajse sikur të ishit vërtet në të njëjtën dhomë.

Shihni një film së bashku. Një pasdite relaksuese ose pas darkës për dy që shikojnë të njëjtin program është padyshim një mënyrë për tu ndjerë afër. Falë shumë platformave në internet, kjo është më se e mundur dhe madje ka disa mënyra për ta bërë një film të caktuar të fillojë në të njëjtën kohë për të gjithë. Në këtë mënyrë ju mund të jeni në altoparlant dhe ta komentoni, duke shijuar një moment paqeje së bashku. Në këtë drejtim, një propozim interesant është ai i ofruar nga Netflix për të sinkronizuar një film në PC në mënyrë që ta shohim dhe komentojmë së bashku.

Këto ide janë vetëm disa nga shumë që mund të vihen në praktikë për tu ndjerë afër gjatë pushimeve. Ju mund të lexoni një libër të mirë së bashku në telefon, mund të blini të njëjtin libër elektronik dhe të lexoni një kapitull në të njëjtën kohë dhe më pas ta komentoni atë. Ju mund të caktoni një takim çdo mbrëmje për një aperitiv në të cilin mund të bisedoni për atë që është bërë dhe mund të bëni plane se kur do të jeni së bashku. Ajo që ka rëndësi është të mbash mend që të kesh dikë në zemrën tënde që të kthen ndjenjat që ndjen është diçka e veçantë, për të cilën duhet të jesh mirënjohës, sidomos për Krishtlindje.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat