6 hapa për të dalë nga një marrëdhënie toksike

Life style

6 hapa për të dalë nga një marrëdhënie toksike

Më: 30 dhjetor 2020 Në ora: 22:16
Ilustrim

Ka marrëdhënie që nuk na përshtaten. Sidomos si çift, por mund të përfshijmë edhe miqësi apo edhe marrëdhëniet në punë. Ato janë të ashtuquajturat marrëdhënie toksike, të cilat nuk bëjnë asgjë tjetër, veçse na dëmtojnë. 

"Këto marrëdhënie shkatërrojnë vetëvlerësimin sepse ndikon në aftësitë dhe personalitetin tonë. Ne ndalojmë së kryeri të njëjtën gjë, hyjmë në mendime obsesive, ankthi, gjendjet depresive dhe trishtimi rriten për shkak të zhgënjimit të vazhdueshëm. 

Personi pushon së qeni ai që është, humbet thelbin e saj", shpjegon Sara Navarrete, drejtoreshë e Qendrës për Psikologjinë Klinike dhe Shëndetësore të Valencias, e cila shton se" jeta është shumë e shkurtër për të qenë në një marrëdhënie që na dëmton". Për këtë arsye, ajo ka vendosur të përmbledhë çelësat për të dalë me sukses nga këto situata në gjashtë hapa.

Gjëja e parë, zbulojeni

Dhe sigurisht, ju duhet ta zbuloni se jemi në një marrëdhënie që nuk është e shëndetshme. Por si mundet ta zbulojmë këtë gjë?

1. Zakonisht lidhet me episode ankthi, të cilat na privojnë nga qetësia. Mendimet shfaqen si: "pse nuk më thirrni", "Unë jam vonë dhe nuk e di nëse do të zemërohet", "Nuk e di se ku është", "ai do të më lërë", etj.

2. Ekziston kontroll i tepruar. Një shenjë është kontrolli i tëpërtë ose që duhet të japim shpjegime të tepruara. “Me rrjetet sociale, gjithçka është më e komplikuar. Në fakt, një marrëdhënie e shëndetshme ndërtohet mbi besimin. Një gjë është që ne duam të ndajmë jetën tonë me partnerin/ partneren dhe një tjetër është që partneri/rja kërkon shpjegime nga unë në çdo kohë ”, sqaron Sara Navarrete.

3. Problemet tuaja nuk janë të rëndësishme. "Nëse nuk i jepni rëndësi asaj që na ndodh, nëse nuk i dëgjoni shqetësimet ose problemet tona, apo edhe nëse na fajësoni për problemet tuaja, ato janë shenja të të qenit në një marrëdhënie toksike", shpjegon psikologia.

4. Mendoni për të kaluarën. Nëse personi tjetër nuk ndalet së shikuari të kaluarën, duke kujtuar të gjitha momentet e jetuara para ose duke ju krahasuar me marrëdhëniet tuaja të mëparshme, nuk është një shenjë e mirë.

Komunikimi është themelor

“Ai ose ajo nuk do të ndryshojë në mënyrë magjike dhe ne nuk mund të pretendojmë se ndryshojmë vetë. Njerëzit ndryshojnë për dy arsye: për një ndikim të fortë, diçka e jashtme që i bën ata të duhet të ndryshojnë ose sepse ata duan, për një dëshirë shumë të thellë. Dhe për të arritur këtë ndryshim, është e nevojshme të komunikojmë për ato që na ndodhin", thotë Sara Navarrete. Prandaj, është thelbësore që të flasim me atë person, t'i tregojmë atij se çfarë po ndodh me ne.

Merrni frenat dhe dilni prej andej

Nëse kjo nuk funksionon, duhet të largoheni që andej. “Është e vështirë të dalësh nga ajo situatë, por duhet ta dimë që mund të arrihet dhe duhet të bëhet. Në jetë kemi shumë sfida që nuk janë të lehta, të tilla si humbja e peshës, studimi i një karriere, por duhet të bëhet sepse shpërblimi është më i madh se ajo sakrificë,” thotë Sara Navarrete. “Kur marrim vendimin për të lënë një marrëdhënie, ne duhet të vazhdojmë përpara, pavarësisht nëse ndihemi të trishtuar apo na mungon. Kjo do të ndodhë, por ne duhet të jemi të fortë,” thotë ajo. 

Mos planifikoni për një kohë të gjatë

Jeta mund të ndryshojë nga sot në nesër. Ju duhet të shkoni për të ditë për ditë. Ekspertja konsideron se kur marrim vendimin është gabim të shikojmë në planin afatgjatë, të marrim parasysh të gjithë skenarët dhe t'i bëjmë vetes pyetje të tilla si "Si ta bëj atë?", "Çfarë them?", "Si do të reagoni?" “Nëse e bëjmë atë, do të hyjmë në një lak në të cilin do të jemi në gjendje të justifikojmë vetëm për të mos marrë vendimin, për të mos hedhur hapin. Bëhet fjalë për të mësuar, duke vepruar. Duke vepruar kështu, ne befasojmë veten me burimet që po arrijmë të përballemi me situatat që shfaqen ", shpjegon më tej Sara.

Reagoni ndaj dyshimeve

Nuk është e çuditshme që lindin pyetje dhe se ne vëmë në pikëpyetje shumë gjëra, pasi të kemi lënë atë marrëdhënie. "A jam gabim?" ose "Po sikur ajo që kam nuk është aq e keqe?" Ekspertja vëren se përgjigjja është se ju nuk po ngatërroni veten, sepse vetëm duke mbjellë mundësinë e largimit nga partneri ynë është një shenjë e shkëlqyer që diçka nuk është në rregull. “ Një marrëdhënie e shëndetshme që na përmbush, nuk na lejon t’i bëjmë vetes këto lloj pyetjesh ose të mendojmë ta lëmë atë. Nëse e mendojmë, është sepse ka diçka brenda nesh që na dërgon një mesazh dhe ne duhet ta dëgjojmë atë. Është e vërtetë që 80% e njerëzve e injorojnë atë zë të brendshëm. Dhe kjo çon në krijimin e marrëdhënieve që ju tërheqin drejt pakënaqësisë ", thotë psikologia.

Ju, në qendër të fokusit

Ju duhet të jeni në fokus tani. Thjeshtë koha, sipas ekspertes, "të fillojmë të mendojmë për veten, atë që duam, atë që na pëlqen. Bëhet fjalë për fillimin e dashurisë dhe zgjedhjet në jetë. Sapo të arrihet kjo, në një mënyrë natyrale, sa më shumë që duam veten, aq më shumë vetëvlerësim kemi, aq më lehtë dhe më natyrale do të jetë për ne që të dalim nga kjo marrëdhënie ”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat