Si të shfryni zemërimin tuaj në një mënyrë të shëndetshme dhe pa dëmtuar

Life style

Si të shfryni zemërimin tuaj në një mënyrë të shëndetshme dhe pa dëmtuar

Më: 24 janar 2021 Në ora: 10:08
Foto ilustrim

Zemërimi është një ndjenjë që për fat të keq na ka shoqëruar shpesh muajt e fundit. Ndjenja e zhgënjimit për shkak të kufizimeve të vazhdueshme që u jemi nënshtruar, vështirësitë e krijuara nga bashkëjetesa e detyruar ose nga vetmia e vazhdueshme, ankthi për shëndetin dhe shqetësimet ekonomike tani kanë minuar aftësinë tonë për qenë rezistentë.

Gjetja e një mënyre për të kanalizuar emocionet negative dhe për të lehtësuar presionin është thelbësore, por gjithashtu duhet të gjesh mënyrën e duhur. Këtu janë disa mënyra alternative për të liruar zemërimin pa u ndier fajtor dhe për të gjetur qetësi, të paktën për një farë kohe.

Është e nevojshme të shfryni – Është një gjë të mësosh të kontrollosh zemërimin dhe është tjetër ta shtypësh atë. Në rastin e parë është e mundur të hollohet derisa të tretet, në rastin e dytë rritet presioni me dëmtime pak a shumë serioze që mund të çojnë në çrregullime fizike dhe mendore. Shtypja e zemërimit çon në një grumbullim të hormoneve të stresit, veçanërisht adrenalinës dhe kortizolit, të cilat në planin afatgjatë dëmtojnë trupin tonë. Prandaj gjendjet negative duhet të gjejnë një mënyrë shprehjeje dhe çlirimi, në mënyrë që të çlirohemi pa bërë dëm dhe pa përkeqësuar gjendjen e atyre që jetojnë pranë nesh dhe që ndoshta janë po aq të zemëruar dhe të rraskapitur sa ne.

Zemërimi i shpejtë – Një sulm i befasishëm dhe i dhunshëm i zemërimit mund të na bëjë të mendojmë për një valë përmbytjeje: më shpesh sesa jo, tërheqja për t’u qetësuar dhe “duke numëruar deri në dhjetë” duket absurde. Nëse edhe hipoteza e një skene nuk është e praktikueshme, mbetet vetëm të largoheni me një justifikim, të gjeni një vend privat dhe të kënaqeni me një shfryrje. Çdo gjë shkon mirë: një shpërthim lotësh, një britmë çliruese, duke goditur këmbët tuaja në tokë. Paralajmërimi i vetëm: ne duhet të përpiqemi të jemi vërtet vetëm dhe të mos lëmë dëme të dukshme nga pas. Ne gjithashtu duhet të kujdesemi që të mos lëndohemi: një gjë është të hedhim një tufë librash në tokë (ata bëjnë një zhurmë që mund të japë shumë kënaqësi dhe pak dëmtime) dhe tjetër gjë është të godasësh me grusht një mur, me rrezik serioz për të dëmtuar duart.

Ku pozicionohet zemërimi – Pas stuhisë së parë, ne kthejmë vëmendjen nga ana e trupit tonë të përfshirë në ndjenjën e zemërimit: mund të jetë gjoksi, me ndjenjën se nuk mund të merrni frymë, ose stomaku që tkurret dhe ju djeg, ose muskujt që ngurtësohen. Pasi ndjesia të jetë “vendosur” në një zonë të caktuar të trupit, ne ndërhyjmë në atë vend, për ta kontrolluar: ngadalësojmë frymëmarrjen me vetëdije, relaksojmë muskujt ose i vëmë ata në lëvizje.

Shpërthimet fizike – Aktiviteti fizik është mënyra më e shpejtë dhe më efektive për të lehtësuar presionin: largimi nga shtëpia për një shëtitje ose vrapim, kërcimi me litar, shkuarja për një udhëtim me biçikletë janë të gjitha mënyra të shëndetshme që ndihmojnë në lehtësimin e mbingarkesës nervore dhe “Djegin” energjitë negative duke i shndërruar ato në forcë për lëvizje.

Vizualizimi i armikut – Edhe nëse zemërimi ynë shpesh ka një armik të papërcaktuar dhe jopersonal (situata ekonomike, klasa politike, fat i keq), dhënia atij një fytyrë mund të jetë e dobishme. Ne mund të zgjedhim një objekt shtëpie (por ki kujdes që të mos e sulmosh fizikisht), ose një pemë dhe le ta transformojmë atë në antagonistin tonë. Le t’ia tregojmë të gjitha, madje edhe duke bërtitur ose duke qarë nëse është e nevojshme. Kjo nuk është se do të zgjidhë problemin që na bën të zemërohemi, por do të lehtësojë shqetësimin e momentit.

Me fantazi – Nëse preferojmë metoda më të qeta, fantazia na ofron shumë rrugë shpëtimi. Të kënduarit e këngëve tona të preferuara, shkarravina me ngjyra, vallëzimi nën ritmet rock janë të gjitha mënyra të padëmshme dhe efektive për të çliruar tensionin. Ende duket shumë? Le të marrim një stilolaps dhe letër (ose një faqe të bardhë në kompjuter) dhe të shkruajmë emocionet tona, pavarësisht nga drejtshkrimi dhe gramatika. Lërini mendimet dhe ndjenjat të rrjedhin lirshëm: në fund do ta gjeni veten të qetë. Pa u ndjerë të detyruar për të rilexuar ato që keni shkruar.

Krahasimi – Me ndjenjë të ftohtë, kur është e mundur, le të ballafaqohemi me ata që na kanë zemëruar dhe të përpiqemi të sqarojmë në një mënyrë civile dhe pohuese, shkakun e shqetësimit tonë. Ne gjithashtu mund të gjejmë mirëkuptim ose të paktën, të gjejmë një zgjidhje paqësore së bashku dhe të shmangim zemërimin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat