Truku psikologjik për t’u dashuruar me një person brenda pak minutash

Life style

Truku psikologjik për t’u dashuruar me një person brenda pak minutash

Më: 28 janar 2021 Në ora: 07:36
Ilustrim

Nëse keni rënë në dashuri me dikë, por mezi po prisni për reciprocitet, atëherë kjo është ajo që dëshironi të dëgjoni. Psikologu Arthur Aron arriti të binte në dashuri me dy të huaj brenda pak minutash. Intriguese? Kështu është.

Të dy pjesëmarrësit në eksperiment u ulën duke parë njëri-tjetrin në sy dhe iu përgjigjën një sërë pyetjesh rreth vdekjes, marrëdhënieve familjare, ëndrrave, dashurisë, etj. Çdo pyetje ishte më personale, e fundit ishte: “Ndani një problem personal dhe pyesni tjetrin për këshilla se si do të silleshin. Kërkojini që të përshkruaj ndjenjat tuaja nga këndvështrimi i tij”.

Pas kësaj, pjesëmarrësit panë në sytë e njëri-tjetrit për 4 minuta. Tingëllon e thjeshtë, por i hap derën ndershmërisë dhe komunikimit përmes afërsisë emocionale. Besoni apo jo, pas eksperimentit, këta dy pjesëmarrës u dashuruan dhe u martuan gjashtë muaj më vonë. Një tjetër psikolog, Mendy Len Cutron, provoi të njëjtën metodë dhe mori të njëjtin rezultat. Por para se të ndiqni objektin tuaj të dashurisë në mënyrë që t’ju shikojë në sy për 4 minuta, nxirrni frymën.

Sigurisht, këtu nuk ka garanci. Por e gjithë çështja e eksperimentit është se sa e rëndësishme është të ndërtosh besim dhe intimitet. Ekziston edhe diçka tjetër e rëndësishme në këto katër minuta vëzhgimi të ndërsjellë. A do të jeni në gjendje të bini në dashuri duke iu përgjigjur një sërë pyetjesh dhe duke parë një person në sy për 4 minuta? Nuk e di. Por nuk ka asgjë të keqe ta provosh. Dashuria nuk na ndodh vetëm neve. Ne dashurohemi sepse këtë vendim e marrim vetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat