9 gjërat që duhet të mbani mend, nëse jeni një empat i dashuruar

Life style

9 gjërat që duhet të mbani mend, nëse jeni një empat i dashuruar

Më: 11 mars 2021 Në ora: 13:39
Foto ilustrim

Ndjeshmëria është një bekim dhe një mallkim. Ju ndjeni gjithçka intensivisht dhe kjo ju bën të besoni se gjithë të tjerët janë po aq të ndjeshëm sa ju. Zemra juaj u thye në kuptimin që ishit vetëm ju që mund ta vendosnit veten në vendin e të gjithëve.

Intuita juaj kurrë nuk arriti t’iu befasojë ju ose gjithë të tjerët që ju takojnë. Të jesh i ndjeshëm në dashuri mund të jetë shumë lodhëse ndonjëherë dhe partneri juaj mund të mos jetë i vetëdijshëm për këtë. Ju jepni shumë nga vetja në marrëdhënie dhe dashuria që ndjeni mund të konsumojë të gjithë mendimin racional, por mos lejoni të harroni të gjitha gjërat që ju bëjnë unike.

Intuita juaj nuk ju gënjen

Ju e ndjeni gjithçka intensivisht deri në pikën ku mund t’i kuptoni gjërat para se ato të ndodhin. Dashuria mund të turbullojë intuitën tuaj, sepse është një ndjenjë kaq e fortë, por mos ndaloni së dëgjuari veten. Intuita juaj është ajo që ju mban të sigurt dhe shpesh ju mban larg situatave që shkaktojnë ankth.

Zemra juaj thyhet lehtë

Ju jeni një nga gratë më të forta dhe të gjithë e dimë këtë, por zemra juaj thyhet lehtë. Ju mund ta ndjeni atë duke u copëtuar në gjoksin tuaj edhe kur e ngre zërin pak ose sa herë që ai thotë diçka pa marrë parasysh sa të ndjeshëm jeni.

Ju nuk jeni barrë

Ne të gjithë ndihemi si një barrë ndonjëherë, por emocionet tuaja e bëjnë më të vështirë të besosh të kundërtën. Kur qani lehtë ose jeni shumë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të humorit, partneri juaj mund të zemërohet, por mos harroni se nuk keni faj. Nuk është faji juaj nëse ai nuk e kupton shpirtin tuaj empatik dhe mënyrën se si ju bën të ndiheni. Nëse gjithmonë përpiqeni ta kuptoni atë, edhe ai duhet të bëjë disa përpjekje për t’iu kuptuar ju. Ju nuk jeni barrë. Nëse ai ju sheh si të tillë, ju jeni më mirë pa të. Është shumë e lehtë.

Shprehini problemet që keni

Bëhet fjalë për gjërat e vogla. Nëse keni probleme në marrëdhënien tuaj, qofshin ato të mëdha apo të vogla, duhet t’i shprehni ato. T’i tregoni kur i kalon kufijtë. Tregojini atij kur nuk ndiheni të dashur. Është e drejta juaj, ai është me ju sepse ai ju do dhe unë vërtet besoj se ai do të ishte mirëkuptues nëse do të përpiqeshit të kuptonit gjërat së bashku. Bëjeni këtë për respekt për veten dhe marrëdhënien tuaj. Ju nuk mund të prisni që gjërat të ndryshojnë nëse do të heshtni, edhe nëse keni frikë se ai mund të lëndohet.

Ju nuk mund ta rregulloni atë

Të gjithë po bëjmë betejat tona. Ashtu si çdo ndjeshmëri tjetër, ju doni të ndihmoni dikë që doni dhe të jeni aty për të. Ju nuk mund ta rregulloni dikë duke e dashur më shumë. Ai duhet t’i kuptojë vetë këto gjëra dhe të rregullojë plagët që ka në vend që t’ju rëndojë. Është në rregull të thuash që nuk je në gjendje të ndihmosh dikë të shërohet, pasi kjo është puna e tyre.

Zbatoni një rregull, ‘mos bërtit’

A ju boshatiset mendja kur dikush ju bërtet? Përballja mund të jetë një marrëveshje e madhe për disa njerëz, ndërsa të tjerët nuk kanë ndonjë problem me të. Nëse jeni një nga ata njerëz që nuk mund të flasin ose të mendojnë nëse janë duke ju bërtitur, thjesht zbatoni një rregull pa bërtitje. Sa produktivë janë debatet tuaja nëse përfundoni duke qarë në mes të tyre? Në vend të kësaj, flisni dhe bëjini gjërat më komode për të dy. Krijoni një hapësirë të sigurt ku mund të flisni për gjërat që ju shqetësojnë.

Konsideroni me kujdes se cilat lloje mediash konsumoni

Media që ne konsumojmë ka një ndikim të madh tek ne dhe mund të ndikojë në ndjeshmëri në mënyra të mira dhe të këqija. Ju i njihni vetë kufijtë tuaj, prandaj mos shikoni përmbajtje që ju shqetësojnë. Filma të frikshëm? Krim i vërtetë? Nëse ato ju bëjnë të ndiheni të shqetësuar dhe nuk jeni në gjendje të flini pasi i shikoni, mos e detyroni veten vetëm për hir të tij.

Ju jeni një dhurues natyral

Gjithmonë e keni parasysh këtë kur jeni me dikë dhe pyesni veten nëse po jepni më shumë sesa po merrni. Partneri juaj dhe ju duhet të jeni në gjendje të jepni dhe merrni të njëjtën sasi dashurie dhe afeksioni në marrëdhënien tuaj. Nëse ndiheni sikur po shtyheni një ose dy vende poshtë listës së tij të përparësisë, ndërsa ende po bëni gjithçka që keni për ta mbajtur atë në krye, shprehjani atij. Ju nuk duhet të jepni më shumë sesa merrni dhe ai nuk duhet të vazhdojë të përfitojë nga kjo!

Empatia është superfuqia juaj

Njerëzit mund t’ju thonë se jeni të vështirë për tu kuptuar. Ata mund të mendojnë se ju jeni shumë nga kjo ose nga ajo, por ju jeni mjaftueshëm. Ju jeni perfekt dhe ndjeshmëria juaj është superfuqia juaj. Imagjinoni! Ju e kuptoni se çfarë po kalojnë njerëzit e tjerë pa i gjykuar ata. Sa njerëz mund ta bëjnë atë në të vërtetë?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat