Ju nervozon partneri? Katër arsye pse nuk e “duroni” dot!

Life style

Ju nervozon partneri? Katër arsye pse nuk e “duroni” dot!

Më: 17 mars 2021 Në ora: 17:54
Ilustrim

Nuk ka askënd që e njihni dhe e doni më mirë se partneri juaj aktual. Me partnerin tuaj jeni të lumtur dhe nuk keni nevojë për asgjë tjetër. Sigurisht, është e pamundur të imagjinohet një marrëdhënie e përsosur, e cila nuk ka disa debate të vogla ose pengohet herë pas here!

Por, duke lënë mënjanë keqkuptimet dhe debatet e vogla, ju jeni absolutisht të sigurt se jeni në një marrëdhënie të shëndetshme dhe të lumtur. Partneri juaj nuk është vetëm një person që ju respekton dhe ju do: ai është gjithashtu një mik dhe një i besuar dhe ju jeni me të vërtetë të qetë me të!

Sidoqoftë, ndonjëherë, ju e gjeni veten duke imagjinuar një jetë pa askënd përreth: konkretisht, kohët që imagjinoni se jeni vetëm, janë ato në të cilat partneri juaj … ju ka irrituar deri në vdekje! Edhe nëse ai është personi që ju njeh më mirë, në fakt, shpesh ndodh që partneri juaj të jetë i pari që të nervozon. Ndoshta sepse e la të hapur dollapin e kuzhinës, sepse vendosi të pastronte dyshemenë me copën e lavamanit ose sepse shtrati i tij është akoma i parregulluar. Ose ju bëri nervoz duke u zhdukur me orë të tëra pa lajmëruar, ose harroi të blejë bukë gjatë rrugës për në shtëpi.

Me pak fjalë, pa marrë parasysh se cila është arsyeja pse ju ka zemëruar ose irrituar kaq shumë ajo që ka rëndësi është që partneri juaj të duket se është në gjendje të ndezë një “fitil” për t’ju bërë të shpërtheni në një mijë copa!

Por pse e gjejmë veten duke pasur partnerë që na bëjnë të çmendemi? A nuk duhet të jenë ata që, duke na njohur, duhet të shmangin dërgimin tonë në tërbim?

Të gjithë kanë një marrëdhënie unike dhe të veçantë me partnerin e tyre. Vetëm konfrontimi dhe dialogu midis jush mund të zgjidhin situata që i konsideroni “ekstreme”!

Katër arsye pse partneri juaj ju nervozon

Ne kemi përpiluar një listë të mundshme të arsyeve pse partneri juaj mund të acarojë nervat tuaja.

Këtu janë shkaqet më të “zakonshme”:

Fuqia: nëse dikush është i aftë t’ju zemërojë kjo do të thotë që, në një mënyrë apo në një tjetër, ata po ushtrojnë një pushtet mbi ju. Mundohuni të analizoni më mirë sjelljen e partnerit tuaj: A janë momentet kur ju nervozoheni ato që gjithmonë kanë të bëjnë me një situatë të veçantë?

Kundërshtia: Ndoshta partneri juaj ka vendosur të marrë pjesë në këtë “konkurs” vrazhdësie në një përpjekje për të parë kush nxehet i pari ose më shumë. Me pak fjalë, mund të jetë një përgjigje e qëndrimit tuaj: a keni menduar ndonjëherë për të?

Argëtimi: A keni vërejtur që sa më shumë luftoni me partnerin tuaj, aq më shumë… doni të bëni dashuri? Shpërthimet tuaja të vogla mund të jenë një mënyrë që partneri juaj dëshiron ta mbajë pasionin “të ndezur”. Ndoshta kjo është një mënyrë e padëmshme për ta bërë këtë, ose ndoshta ata nuk e kuptojnë se po testojnë durimin tuaj. Me pak fjalë, përpiquni të kuptoni se cilat janë synimet e tij duke u përballur me të drejtpërdrejt!

Moskontrolli: Edhe nëse është një motiv i tmerrshëm, partneri juaj thjesht nuk mund ta kuptojë se po bën diçka që të irriton. Dëshirat tuaja dhe gjërat që ju i konsideroni të rëndësishme janë diçka që atij thjesht nuk i intereson.

Me pak fjalë, nervozizmi juaj mund të shkaktohet vetëm dhe ekskluzivisht nga fakti që partneri e di saktësisht se cilat butona duhet të shtypin për t’ju çmendur!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat