Aspektet ku duhet të përqendroheni për ta bërë një burrë të dashurohet

Life style

Aspektet ku duhet të përqendroheni për ta bërë një burrë të dashurohet

Më: 12 prill 2021 Në ora: 09:23
Ilustrim

Duke kapur vëmendjen e një mashkulli që na intereson dhe më pas të jemi në gjendje ta tërheqim atë mjaftueshëm për të filluar një histori me të: ose të mbajmë gjallë flakën që na bashkon me partnerin tonë në një lidhje që ka zgjatur për një kohë të gjatë. Duken gjëra shumë të ndryshme nga njëra-tjetra dhe në të vërtetë janë, por ato gjithashtu kanë shumë gjëra të përbashkëta. Mbi të gjitha, një nga karakteristikat e ndërhyrjes afatgjatë është se secili prej dy partnerëve vazhdon të mbajë të njëjtën vëmendje dhe qëndrim ndaj tjetrit si në fillim të marrëdhënies. Kështu që këtu janë aspektet ku duhet të përqendroheni për të krijuar dhe më pas ruajtur tërheqjen.

Vështrimi – Sidomos në këtë periudhë, kur çdo marrëdhënie ndërpersonale ndodh përmes maskës, përqendrimi te shikimi është pothuajse një detyrim. Nëse kemi “pikasur” një njeri që na intereson, mundohemi që ta takojmë sa më shpesh që të jetë e mundur. Kjo nuk do të thotë të shikosh me këmbëngulje, një akt që mund të të bëjë të mos ndihesh rehat: më mirë të hedhësh shikime të shpejta dhe të shkurtra, derisa t’i kapim sytë. Në atë moment mund të bëjmë një pauzë. Nëse, nga ana tjetër, ne jemi duke biseduar dhe ai po flet me ne drejtpërdrejt, ne mund të përqendrohemi në sytë e tij: ai do të mendojë se ne jemi të varur në buzët e tij dhe kjo do ta kënaqë atë shumë, veçanërisht nëse jemi nën shoqërinë e njerëzve të tjerë.

Kimia – Aspekti fizik ka një rëndësi themelore dhe që të lindë diçka, së pari duhet të pëlqeni veten fizikisht. Kujdesi për pamjen tonë është i një rëndësie themelore, nga silueta, tek prerja e flokëve dhe zgjedhja e pamjes. Një pamje e rregullt dhe e kombinuar me një veshje që rrit forcat tona duke fshehur çdo papërsosmëri, janë kartat tona më të mira të biznesit.

Buzëqeshja – Një buzëqeshje e bukur është një gjest universal që tregon qëllimin tonë për të filluar komunikim pozitiv me ata që na rrethojnë. Plus, buzëqeshja i bën sytë të shkëlqejnë dhe të ndriçojnë fytyrën. Për të “funksionuar”, buzëqeshja duhet të jetë e sinqertë dhe të lulëzojë në momentin e duhur: idealja është të kapim vështrimin e tij dhe pastaj të hapemi drejt një buzëqeshjeje, pasi në këtë mënyrë e fton tjetrin të afrohet. Por kini kujdes: një buzëqeshje nuk është e njëjtë me të qeshurën.

Gjuha e trupit – Për të joshur nuk të duhen shumë fjalë: gjuha e trupit dërgon sinjale që as ne nuk i vërejmë. Nëse kemi dhënë sinjalet e duhura, ai nuk do ketë frikë të afrohet dhe përgjigjet, ndoshta me sinjale të tjera. Ne duhet t’ua lëmë në dorë instinkteve tona dhe lejojmë që feminiliteti ynë të flasë.

Kujdesi – Nëse një djalë na intereson vërtet, duhet t’i afrohemi butësisht, të përpiqemi ta tregojmë veten të këndshëm dhe qesharak, ta bëjmë bisedën tonë interesante pa e tepruar dhe mbi të gjitha, duke mbetur vetvetja. Është e kotë të përpiqemi të hiqemi si intelektualë, nëse leximet tona janë të kufizuara në thashetheme, pasi nuk ka asgjë që e bën një mashkull të shpëtojë para një gruaje që di gjithnjë e më shumë për të. Mjeti i duhur është një domosdoshmëri si kurrë më parë.

Një copë misteri – Zbulimi gradual dhe mbajtja e një misteri është një teknikë joshëse aq e vjetër sa bota dhe me efektivitet të provuar. Kjo do të thotë të mos zbulosh menjëherë gjithçka për veten, por duke i lënë atij kënaqësinë e zbulimit: do të thotë gjithashtu të mos tregosh shumë nga trupi ynë që në momentin e parë: për shembull, në një takim zgjedhim një veshje me një dekolte të bukur që bie në sy, ndërsa herën tjetër mund të përqendrohemi në një fund të shkurtër dhe të ngushtë, i cili tregon siluetën tonë.

Interesat e përbashkëta – Ndarja e pasioneve dhe interesave mund të na sigurojë një bazë të përbashkët të dobishme për biseda dhe për ndarjen e momenteve të këndshme së bashku. Ne u japim hapësirë, pasioneve tona, por edhe atyre të tij: ndarja e gjërave që ju pëlqen është një sukses i sigurt.

Ta pranojmë për atë që është – Të duash një person do të thotë ta pranosh për atë që është dhe të vlerësosh edhe defektet e tij. Në të vërtetë, ndonjëherë janë papërsosmëritë e vogla që e bëjnë një person unik dhe zgjojnë dashuri. Një shenjë e shkëlqyer e dashurisë që do ta bëjë partnerin tonë të lumtur është fakti që ne nuk do të përpiqemi ta ndryshojmë atë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat