Gjërat tipike që bën çdo shqiptar, do shkriheni së qeshuri kur të kuptoni se dhe ju i bëni

Life style

Gjërat tipike që bën çdo shqiptar, do shkriheni së qeshuri kur të kuptoni se dhe ju i bëni

Më: 18 prill 2021 Në ora: 10:10
Foto ilustrim

Një shqiptar patjetër ka bërë një nga këto gjëra të listuara më poshtë.

Sjellja dhe përq asja që ne kemi ndaj këtyre objekteve, lidhet kryesisht me atë që kemi trashëguar nga prindërit apo nga gjyshërit, të cilët duke i patur gjërat me pakicë kanë qenë të det yruar të kursejnë për të bërë ekonomi.

Pak mund t’i thonë jo byrekëve me gjizë të shoqëruar me dhallë.

Në çdo familje ka dhjetëra qese plastike që përdoren për ushqime, rroba, për të mbajtur sa e sa qese të tjera po ashtu.

Kavanozët apo shishet që blejmë në market, ne nuk i hedhim po ia gjejmë vendin duke i mbushur përsëri.

Përtej këtyre ka shumë e shumë gjëra të tjera që ne i kemi të za konshme në përditshmërinë tonë, e ndoshta në kultura të tjera duken të çu ditshme.

1- Dy byrekë dhe dhallë për mëngjes

2- Shishet e pijeve freskuese i përdorim për ujë

3- Sh err para kamerierit për lekët e kafes

4- Bakllava për çdo rast feste

5- Qese plastike për të mbajtur rroba, ushqime e çdo gjë tjetër

6- Kavanozi i reçelit përdoret për turshi, kripën, apo sheqerin

7-Buka është baza në tryezë, pavarësisht llojit të ushqimit

8- Dasma nuk quhet e tillë, nëse nuk të ngopet syri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat