Thuaj lamtumirë rrudhave me maskën me 3 përbërës që gjenden në shtëpi

Life style

Thuaj lamtumirë rrudhave me maskën me 3 përbërës që gjenden në shtëpi

Më: 21 prill 2021 Në ora: 17:54
Foto ilustrim

Me kalimin e kohës, ekspozimi i tepërt në diell, pirja e duhanit dhe alkoolit e bëjnë lëkurën tonë të butë dhe të rrudhur. Për t’i shpëtuar këtyre shenjave, disa njerëz kërkojnë të bëjnë kirurgji plastike.

Por jo të gjithë mund ta përballojnë ose dëshirojnë t’i nënshtrohen kimikateve dhe procedurave miqësore me kozmetikën. Prandaj, në këtë postim, do të zbulojmë se si të bëni një maskë me kastravec dhe aloe vera për të eliminuar rrudhat.

Përbërësit:

Gjysmë filxhan ujë të pastër të filtruar

Gjysmë filxhan kastravec të copëtuar

Gjysmë filxhani xhel aloe

1 kapsulë me vitaminë E

Përgatitja:

Vendosni ujin, kastravecin dhe aloen në blender. Përziejini për disa minuta derisa përzierja të jetë homogjene. Pas kësaj, nëse dëshironi shtoni një kapsulë të vitaminës E sepse ajo që ka rëndësi është vetëm lëngu, ajo është vitamina. Kapsula e vitaminës E është shumë e rëndësishme; por nëse nuk mund ta gjeni, mund ta bëni recetën edhe pa të.

Pastaj, me ndihmën e një furçe, vendoseni kremin në zona të buta dhe të rrudhura. Bëjeni këtë çdo natë para se të shkoni në shtrat, por sigurohuni që të lani fytyrën tuaj para se të vendosni maskën. Ditën tjetër, lani lëkurën me ujë të bollshëm. Nëse tepron, mbajeni në frigorifer, por jo më shumë se pesë ditë. Në dy javë do të vëreni një përmirësim të madh në fytyrën tuaj.

Kur e përdorni për herë të parë, nënshtrojuni një testi alergjie: Fërkoni një sasi të vogël në lëkurë. Nëse nuk ndodh asnjë reagim, mund ta përdorni pa problem.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat