Pse disa fëmijë sillen më keq?

Life style

Pse disa fëmijë sillen më keq?

Më: 11 qershor 2021 Në ora: 13:31
Ilustrim

Ndodh shpesh që fëmijët “llastohen” dhe fillojnë të sillen keq në prani të prindërve.

“Bright Side” liston arsyet e mundshme të kësaj sjelljeje.

Ata kopjojnë sjelljen tuaj.

Prindërit shpesh fajësojnë fëmijët për sjellje të keqe, por shpesh lënë pas dore zakonet e tyre të këqija. Thjesht mos harroni se sa bukur silleni kur jeni me njerëz jashtë. Sapo të vini në shtëpi, e shkarkoni zemërimin tek të afërmit tuaj. Fëmijët kopjojnë sjelljen tuaj pavarësisht nëse është e mirë apo e keqe. Shumica prej nesh ia hedhin fajin fëmijëve, sepse përndryshe kjo do të zbulonte të metat tona që duhet t’i korrigjojmë dhe nuk duam të përballemi me të vërtetën.

Atyre u mungon dashuria juaj prindërore.

Fëmija ndoshta po përpiqet të komunikojë, por ju po i injoroni.

Ata ndihen të mbrojtur dhe të sigurt.

Fëmija juaj vepron ndryshe rreth jush, sepse janë vetvetja. Ata ndihen mjaft të sigurt për të hequr të gjitha maskat e tyre shoqërore dhe thjesht të jenë vetvetja. Fëmija ka besim tek ju dhe mund t’ju tregojë dobësitë dhe dhimbjen e tij. Ju jeni ai që do t’i puthni dhe do t’i përqafoni edhe nëse ata bërtasin.

Ju shohin si të “butë”.

Shumë prindër marrin vendime të paqëndrueshme që shpesh kundërshtojnë njëri-tjetrin. Për shembull, ju e kufizoni lirinë e fëmijës, por kërkoni që ai të jetë i pavarur. Ju doni të mos e merrni fëmijën me vete për pushime, por më vonë tërhiqeni. Prindërimi pa kufij kufizon zhvillimin e fëmijës tuaj.

Nëse lejoni që fëmija të sillet keq, ata me siguri do të përfitojnë nga kjo. Shumicën e kohës, arsyetimi me një fëmijë gjatë zemërimit është thjesht i pakuptimtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat