Injorimi mund t’ju bëjë më të lumtur

Life style

Injorimi mund t’ju bëjë më të lumtur

Më: 24 korrik 2021 Në ora: 17:17
Foto ilustrim

Indiferenca në të shumtën e rasteve mund të konsiderohet si abuzim emocional. Mbi të gjitha, siç u theksua nga Elie Wiesel, “e kundërta e dashurisë nuk është urrejtja, është indiferenca”.

Sidoqoftë, ka një pjesë të vogël të gjërave në jetë që do të ishte më mirë t’i injoronim plotësisht.

“Bright Side” tregon se pse është më mirë të injorojmë disa gjëra për të përmirësuar cilësinë e jetës sonë.

Injorimi është jetik.

Injorimi i gjërave që na shpërqendrojnë është një mjet i fuqishëm. Ne vendosim se çfarë është e denjë për vëmendjen tonë dhe çfarë jo, kryesisht në mënyrë të pavetëdijshme, sepse ka shumë faktorë që mund të shpërqendrohemi në mjedisin përreth që truri të vlerësojë siç duhet. Edhe pse shpërfillja e disa aspekteve të jetës mund të çojë në zgjedhje të gabuara për shkak të  paragjykimit, përsëri kjo e bën jetën tonë shumë më të lehtë.

Ju ndihmon të mendoni më mirë për veten.

Ne flasim me veten shumë. Në fakt, monologu i brendshëm mund të përmbajë deri në 400 fjalë në minutë. Nëse vendosni të injoroni mendime të tilla ose të përpiqeni të jeni më të dashur me veten, do të jeni shumë më të lumtur.

Sa më shumë informacion të keni, aq më shumë stresoheni.

Ne jetojmë në një epokë dixhitale, ku të gjitha llojet e të dhënave kalojnë brenda pak sekondash në trurin tonë dhe jemi vazhdimisht të ekspozuar ndaj shumë informacioneve. Shikimi i lajmeve, për shembull, është aq stresues për sistemin tuaj nervor saqë trupi çliron hormonet e stresit, dhe madje mund të përjetoni simptoma të tilla si lodhje, probleme me gjumin, etj. Pra, është më mirë të lini gjërat që mundeni jashtë kontrollit.

Ju ndihmon të përqendroheni.

Kërkimet tregojnë se ndonjëherë është shumë më e lehtë për trurin të bëjë një detyrë kur nuk di se çfarë të kërkojë, por çfarë të injorojë. Kështu që sa herë që keni probleme me përqendrimin, mos harroni se studiuesit rekomandojnë të përdorni strategjinë e injorimit aktiv në vend që të përpiqeni të përqendroheni më shumë.

Ju mund të arrini më shumë.

Injorimi i gjërave, siç është dëshira për të bërë gjithçka në mënyrë të përsosur dhe për të kënaqur të tjerët, padyshim që mund t’ju ndihmojë në karrierën tuaj. Nëse do të donim të bënim gjithçka në mënyrë perfekte gjatë gjithë kohës, me siguri do të përfundonim të ngujuar në zonën tonë të rehatisë, duke bërë të njëjtat gjëra pasi do të ishim shumë të frikësuar për të provuar ndonjë gjë të re. Ideja joreale e përsosmërisë, në çdo sferë, duhet të harrohet vërtet.

Të gjithë duhet t’i kujtojmë vetes herë pas here se është e nevojshme të jemi fleksibël. Planet tona nuk shkruhen në gur (fatmirësisht). Në fakt, gjërat nuk shkojnë gjithmonë sipas planit, ne ndonjëherë dështojmë, pritshmëritë nuk dalin, dhe duhet të përshtatemi dhe të kuptojmë se çfarë të bëjmë më tej. Kjo është një pjesë thelbësore e procesit të të mësuarit, dhe shkencëtarët madje gjetën sasinë e dështimit, e cila ndodh 15% të kohës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat