Si funksionon truri juaj do të varet nga zakonet tuaja të të ngrënit

Life style

Si funksionon truri juaj do të varet nga zakonet tuaja të të ngrënit

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 07:39
Foto ilustrim

Kur të vendosni të ndryshoni dietën tuaj dhe keni disa synime në mendje, duhet të mendoni ato dieta që ndryshojnë nga humbja e peshës dhe që transformojnë të gjithë trupin.

Edhe pse shumë njerëz në dietë përqendrohen në ndryshimin e aspekteve të pamjes së tyre, ata mund të harrojnë sesi dieta ndikon në trurin e tyre. Organet vitale duhet të merren parasysh kur ndryshoni dietën, transmeton portal arbresh.info

Sipas Federatës Botërore të Neurologëve, shëndeti i trurit ndikon në aftësinë e një personi për të komunikuar, për të marrë vendimet e duhura dhe për të udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme.

Ushqimi i tepërt me sheqer

Kur keni nevojë që truri juaj të funksionojë 100 për qind, bëni kujdes që të mos e teproni me marrjen e sheqerit. Shumë sheqer nuk dëmton drejtpërdrejt trurin tuaj, por shkakton lëshimin e niveleve të larta të insulinës. Insulina ndikon në qasjen e aminoacideve të ndryshme në trurin tuaj, më saktësisht bllokon transportin e shumicës së aminoacideve përveç triptofanit.

Nuk hani karbohidrate

Ju mund të supozoni se eliminimi i sheqerit nga dieta juaj mund të bëjë mrekulli për shëndetin tuaj, por lexoni me kujdes. Glukoza nuk është karburanti i vetëm në tru. Ajo gjithashtu mund të djegë kaloritë. Mungesa e karbohidrateve në organizëm mund të dërgojë në paqëndrueshmëri të nivelit të sheqerit në gjak, madje edhe në episode të hipglikemisë. Kjo mund të çojë në mjegullimin e trurit, konfuzion dhe madje edhe një humbje të shkurtër të vetëdijes.

Anashkalimi i vakteve

Truri përdor 20 përqind të energjisë së trupit, dhe kjo është gjëja e parë që vuan kur energjia nga ushqimi është i kufizuar, thonë studime të shumta. Kur anashkaloni vaktet, trupi kalon në një mënyrë kompensuese për të provuar të krijojë glukozë për trurin dhe të balancojë sheqerin në gjak në një nivel të sigurt dhe të ekuilibruar. Kjo mund të shfaqet në trup si energji e ulët, ankth dhe paaftësi për t’u përqëndruar. Për shëndetin e trurit, është e dobishme të hani mëngjes brenda një ore pasi të zgjoheni, dhe pastaj të hani një vakt të balancuar çdo 3 deri në 4 orë gjatë ditës.

Puno gjatë ngrënies

Nëse ju pëlqen të hani në tryezën tuaj ndërsa punoni, mund t’i bëni dëm vetes, pasi mund të mos e kuptoni se sa po hani. ryerja e detyrave gjatë ngrënies do të thotë që ju humbni vetëdijen dhe ndjenjën e ushqimit që keni para jush./

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat