Çfarë duhet të shmangim nëse themi një fjalë gjatë gjithë kohës, dhe kjo na bën negativë?

Life style

Çfarë duhet të shmangim nëse themi një fjalë gjatë gjithë kohës, dhe kjo na bën negativë?

Më: 24 shtator 2021 Në ora: 16:32
Foto ilustrim

Fjalët ndonjëherë mund ta bëjnë ditën më të vështirë

Psikologët theksojnë se shumica e bisedave tona përbëhen nga ankesa. Truri i njeriut ka diçka të quajtur paragjykim negativ.

– Ne priremi të vërejmë gjëra që janë negative – thotë Scott Bea, një psikolog nga një klinikë në Cleveland.

Aftësia për të zbuluar kërcënimet ishte çelësi për mbijetesën e paraardhësve tanë, kështu që edhe sot ka mbeturina të kësaj mënyre të të menduarit. Këtë mund ta shohim në bisedat e përditshme.

A përdorni gjithashtu fjalën “patjetër” kur keni nevojë të bëni diçka. Në vend që të thuash “patjetër”, thuaj “po vij” thonë psikologët, shkruan Real Simple.

“Patjetër” tingëllon si një barrë, truri ynë reagon shumë fuqishëm ndaj mënyrës se si e përdorim gjuhën ndërsa flasim dhe mënyrës se si e përdorim gjuhën në mendimet tona – thekson Bea.

Ankesat mund të na bëjnë të ndihemi më të prekshëm dhe të kërcënuar, duke zgjatur ciklin e negativitetit dhe frikës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat