Mendoni pozitivisht: të ankuarit vret gëzimin tuaj - Bota Sot
Mendoni pozitivisht: të ankuarit vret gëzimin tuaj

Life style

Mendoni pozitivisht: të ankuarit vret gëzimin tuaj

Më: 11 qershor 2018 Në ora: 20:50
Ilustrim

Mërzitje? Më mirë ta harroni atë, të paktën nëse doni të jeni të lumtur dhe t’i arrini më lehtë qëllimet. Ata që kanë prirjen të ankohen për veten, ata me të cilët ata janë në kontakt apo situata në të cilën ata jetojnë, kanë më shumë vështirësi në realizimin e synimeve të tyre dhe, me pak fjalë, janë të lumtur dhe të kënaqur. Për këtë arsye, mendimi dhe bisedimi pozitiv janë pika fillestare. Ideale për përmirësimin e cilësisë së jetës sonë.

Çështje truri – Zakonisht, heqja e ankesave të shpeshta ndikon në trurin tonë. Humori i keq ndikon negativisht në hipokampus, zona e trurit përgjegjëse për zgjidhjen e problemeve. Shprehja për të pretenduar vazhdimisht, por edhe fakti i kontaktit të ngushtë me njerëzit që kanë këtë zakon, “pa nevojë” thekson neuronet e kësaj pjese të trurit, të cilat përfundojnë duke punuar keq apo edhe duke mos punuar.

Mërzitja – Fakti që përdorim pakënaqësinë tonë për diçka që ne e perceptojmë si një pengesë është një plotësim i dobishëm për një përvojë negative dhe një mjet i shëndetshëm për përfundimin dhe kapërcimin e pengesës. Ankesa është një shpërthim i pafund, që nuk çon askund.

Ankimi nuk është i dobishëm – shpesh besohet se ka pasur efekte pozitive. Përkundrazi, vazhdimi i zbulimit të asaj që është e gabuar e mban mendjen të përqendruar në diçka që krijon shqetësim, na bën të identifikojmë veten me fakte negative, na lidh me të kaluarën (dhe një të kaluar të pakëndshme), duke na penguar ta kapërcejmë dhe të shikojmë drejt së ardhmes, për ta bërë më mirë.

Objektivi: Gjetja e zgjidhjeve – “Zhdukja”, ose tendenca për t’u zhytur në pakënaqësitë e veta, heq energjinë dhe e pengon që ata të mbeten të vëmendshëm ndaj mundësive që mund të lindin. Shkurtimisht: nuk lehtëson kërkimin për zgjidhjen e problemit tonë. Madje mund të na bëjë të harrojmë qëllimet tona.

Bisedoni pozitivisht – Shkencëtarët kanë analizuar marrëdhëniet midis mendimit dhe të folurës, ata gjetën se fakti i përdorimit të shprehjeve negative ka tendencë për të gjeneruar mendimet negative. Për këtë arsye është e dobishme të përdoren frazat që janë sa më pozitive që të jetë e mundur, gjithashtu për të shprehur përvojat që krijojnë siklet. Përdorimi i koncepteve pozitive thekson qëllimin që duam të arrijmë në vend të përpjekjeve të kërkuara për ta arritur atë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera