Jeni përtace dhe nuk fshini kurrë make up-in para se të flini, ja çfarë dëmesh po i shkaktoni lëkurës - Bota Sot
Jeni përtace dhe nuk fshini kurrë make up-in para se të flini, ja çfarë dëmesh po i shkaktoni lëkurës

Life style

Jeni përtace dhe nuk fshini kurrë make up-in para se të flini, ja çfarë dëmesh po i shkaktoni lëkurës

Më: 11 korrik 2018 Në ora: 12:01
Ilustrim

Pas një nate të kaluar jashtë me miqtë apo një feste mes shoqesh, gjëja e fundit që do të donit të bënit është të hiqni make up-in në orën 4 të mëngjesit. Megjithatë jo gjithmonë gjendeni në këtë situatë, megjithatë me shumë siguri ju ndodh të bini për të fjetur pa hequr kremin pudër, rimelin apo dhe highlighter-in që arrin të vezullojë edhe pas 8 orëve gjumë.

Nuk ka rëndësi nëse e bëni këtë gjë nga dembelizmi apo sepse shpresoni që make up-i juaj edhe të nesërmen të mbetet i paprekur, ajo që i bën lëkurës suaj është akoma edhe më e dëmshme:

1.Lëkurë të thatë: Nëse nuk pastroni lëkurën nga shtresa e kremit pudër dhe produkteve të tjera që keni vendosur në fytyrë, ajo do të jetë më e thatë se zakonisht si pasojë e mungesës së hidratimit. Makijazhi krijon gjithashtu një barrierë përsa i përket oksigjenimit të poreve.
2.Dobësim dhe këputje të qerpikëvee.
3.Buzë të plasaritura: Fjetja me buzëkuq shkakton tharje dhe plasaritje të buzëve.
4.Qeska dhe njolla të zeza poshte syve.
5.Puçrra dhe rrudha: Mos heqja heqja e kremrave dhe pudrës nga fytyra ndikon më shumë në mbylljen e poreve të fytyrës dhe krijimin e puçrrave. Sakaq nëse flini me make-up do të ketë më shumë mundësi që të keni një fytyrë me rudha dhe një lëkurë që plaket më shpejt.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera