Joga përmirëson jetën seksuale - Bota Sot
Joga përmirëson jetën seksuale

Life style

Joga përmirëson jetën seksuale

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 07:14
Ilustrim

Interneti është plotë me artikuj që rekomandojnë jogën për një jetë më të mirë seksuale, e këtij pretendimi iu kushtua një hulumtim.

Një studim që u botua në  The Journal of Medicine Seksual zbuloi se joga mund të përmirësojë funksionet seksuale, veçanërisht në gratë mbi moshën 45 vjeçare.

Studimi shqyrtoi efektet e 12 javëve të joga-së në 40 gra që vetë raportuan se pas kësaj periudhe funksioni i tyre seksual ishte përmirësuar dukshëm në të gjitha aspektet si: dëshirë, zgjim, lubrifikim, orgazmë dhe kënaqësi.

Gratë u trajtuan në 22 paraqitje të jogave të cilat besohet se përmirësojnë muskujt thelbësorë të barkut, përmirësojnë tretjen dhe përmirësojnë gjendjen shpirtërore.

Por nga joga nuk përfitojnë vetëm gratë, një studim analog i udhëhequr nga Dr. Vikas Dhikav, shqyrtoi efektet e një programi joga prej 12 javësh për kënaqësinë seksuale të meshkujve.

Njëjtë si gratë edhe meshkujt vetë raportuan për një përmirësim të ndjeshëm në funksionin e tyre seksual.

Hulumtuesit gjetën përmirësime në të gjitha aspektet e kënaqësisë seksuale të meshkujve si: dëshira, kënaqësia e marrëdhënieve, performanca, besimi, ngritja, kontrolli ejakulativ dhe orgazma.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera