Njerëzit më shumë e preferojnë shoqërinë e kafshëve sesa të miqve të ngushtë

Life style

Njerëzit më shumë e preferojnë shoqërinë e kafshëve sesa të miqve të ngushtë

Më: 23 nëntor 2018 Në ora: 15:40
Ilustrim

Më shumë se gjysma e pronarëve të kafshëve e kanë pranuar se më shumë e shijojnë shoqërinë e kafshëve të tyre sesa shoqërinë e miqve të ngushtë.

Të pyetur për lidhjen e tyre me kafshën që e posedojnë, 53% e 2,000 personave të anketuar kanë thënë se preferojnë më shumë të shpenzojnë kohë me kafshën shtëpiake sesa të shpenzojnë kohë duke u shoqëruar me një shok/shoqe.

Shumica e të anketuarve e shohin kafshën e tyre si influencë pozitive në mirëqenie.

Tre në pesë persona kanë thënë se kafsha iu ndihmon ta largojnë stresin pas një dite të vështirë, 57% raportojnë se ndihen më pak të vetmuar kur janë me kafshën dhe 70% thonë se kafsha është prezencë qetësuese në shtëpinë e tyre.

Ekspertët thonë se kafshët shtëpiake janë pjesë e rëndësishme e jetës sonë dhe se vërtetë na ndryshojnë ditën për të mirë.

Pra, edhe ky është një nga studimet e shumta që tregojnë se vërtet kafshët janë shokët më të mirë të njerëzve dhe vetëm sa na sjellin pozitivitet. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat