Musliu: Fillimi i negociatave nuk lidhet me politikën e brendshme të vendit - Bota Sot
Musliu: Fillimi i negociatave nuk lidhet me politikën e brendshme të vendit

Maqedonia

Musliu: Fillimi i negociatave nuk lidhet me politikën e brendshme të vendit

Më: 17 qershor 2019 Në ora: 23:07
Albert Musliu

Të martën, ministrat e jashtëm dhe të çështjeve evropiane të vendeve anëtare të BE-së do të takohen në Luksemburg. Ministrat duhet të vendosin nëse dhe kur Maqedonia e Veriut do të fillojë negociatat për anëtarësim në BE. Analisti politik Albert Musliu në “Otvorenoto Studio” tha se fillimi i negociatave nuk lidhet me politikën e brendshme të vendit.

“Kur disa muaj më parë njoftohej se do të ketë kompromise për disa zgjidhje ligjore, unë tregova se gjëja më e rëndësishme ishte se ne morëm një ftesë për anëtarësimin në NATO. Me ftesën për anëtarësim, kemi marrë një drejtim për lëvizjen e vendit, gjithçka tjetër janë ditët në fjalë. Tek shumica qeveritare ka stres, paqartësi, por për mua ishte më e rëndësishmja që ne morëm një raport të pastër, mbështetje nga KE dhe është e qartë se fillimi i negociatave ose data nuk ka të bëjë me punët e brendshme”, tha Musliu.

Musliu foli gjithashtu për kryeministrin Zoran Zaev, i cili përjashtoi mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme.

“Ajo ishte presion edhe nga partnerët tanë evropianë dhe euroatlantikë. Ne patëm pikëpamjet e zyrtarëve të lartë të administratës amerikane lidhur me datën dhe atë që Maqedonia duhet të përfaqësojë për vendet fqinjë. Ishte inkurajim i mëtejshëm. Për fat të keq, në vendin tonë çdo lloj politike konstruktive drej jashtë është abuzuar brenda vendit”, vlerësoi Musliu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...