Zaev propozon emrin e ri të prokurores speciale!

Maqedonia

Zaev propozon emrin e ri të prokurores speciale!

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 14:53
Zoran Zaev

Kryeministri, Zoran Zaev, sot ka njoftuar se para Kuvendit do të propozohet Ligj i ri për prokurorinë publike, e cila do të definojë transformimin e PSP-së.

Në pres konferencën e sotme Zaev ka njoftuar se prokuroria e re do të punojë në kornizë të Prokurorisë Republikane Publike, gjegjësisht do të bëhet në suaza të kierarkisë të Prokurorisë Publike Shtetërore.

Mes tjerash emri i ri i PSP-së do të bëhet Prokuroria Publike për krim të organizuar dhe korrupsion të lartë, ndërsa për shef të saj të emërohet Prokurorja Vilma Ruskoska, e cila për momentin udhëheq me Prokurorinë Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat