Zaev propozon emrin e ri të prokurores speciale! - Bota Sot
Zaev propozon emrin e ri të prokurores speciale!

Maqedonia

Zaev propozon emrin e ri të prokurores speciale!

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 14:53
Zoran Zaev

Kryeministri, Zoran Zaev, sot ka njoftuar se para Kuvendit do të propozohet Ligj i ri për prokurorinë publike, e cila do të definojë transformimin e PSP-së.

Në pres konferencën e sotme Zaev ka njoftuar se prokuroria e re do të punojë në kornizë të Prokurorisë Republikane Publike, gjegjësisht do të bëhet në suaza të kierarkisë të Prokurorisë Publike Shtetërore.

Mes tjerash emri i ri i PSP-së do të bëhet Prokuroria Publike për krim të organizuar dhe korrupsion të lartë, ndërsa për shef të saj të emërohet Prokurorja Vilma Ruskoska, e cila për momentin udhëheq me Prokurorinë Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...