Lëvizja Besa: Marrëveshjen e Ohrit e varrosën ata që e sollën - Bota Sot
Lëvizja Besa: Marrëveshjen e Ohrit e varrosën ata që e sollën

Maqedonia

Lëvizja Besa: Marrëveshjen e Ohrit e varrosën ata që e sollën

Më: 13 gusht 2019 Në ora: 21:41
Lëvizja Besa

Lëvizja Besa nëpërmjet një njoftimi thotë se “në përvjetorin e 18 të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, mund të konstatojmë se bash atëherë kur duheshte të gëzohen frutat e një maturimi 18 vjeçar të një Marrëveshje historike, pikërisht iniciesit e kësaj marrëveshje politike vendosën të varrosin të njëjtën”.

“Marrëveshja e Ohrit duhej të shërbeje si afrim mes dy popujve më të mëdhenj në Maqedoninë e Veriut dhe fryma që buronte nga kjo kornizë duhej të vazhdojë aq sa edhe vetë funksionimi i shtetit, por për fat të keq atyre që u ra në hise që të implementojnë këtë marrëveshje politike, të njëjtit e devalvuan e shtrembëruan dhe ja humbën kuptimin që në fund edhe e varrosën, duke lënë ende çështje të hapura për realizimin e plotë të të drejtave kolektive të shqiptarëve në këtë shtet”, thuhet në njoftimin e Lëvizjes Besa.

Ata shtojnë se si lëvizje përmes politikave konsistente, reale dhe qëllim mira që nga themelimin saj njoftoj se Marrëveshja e Ohrit duhet të shërbejë si bazë ndërsa realizimi i të drejtave kolektive të shqiptarëve duhet të bëhet përmes “ridefinimit” të raporteve brenda etnike dhe se Maqedonia e Veriut mund të funksionojë si shtet stabil, i drejtë dhe i zhvilluar vetëm përmes një marrëveshje të re politike që do jetë produkt i kompromisit të dy popujve më të mëdhenj në shtet, atij shqiptar dhe atij maqedonas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...