Deskoska: Ligji për Prokurorinë Publike është i rëndësishëm për shkak të reformave në gjyqësor - Bota Sot
Deskoska: Ligji për Prokurorinë Publike është i rëndësishëm për shkak të reformave në gjyqësor

Maqedonia

Deskoska: Ligji për Prokurorinë Publike është i rëndësishëm për shkak të reformave në gjyqësor

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 13:22
Renata Deskoska

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska, tha se miratimi i Ligjit për Prokurori Publike nuk është i domosdoshëm për vazhdimin e lëndëve të PSP-së por për shkak të reformave në gjyqësor.

“Miratimi i ligjit nuk është i domosdoshëm për lëndët e PSP-së, por është i nevojshëm për përmbushjen e detyrimeve nga Strategjia për reforma në sistemin gjyqësor”, tha Deskoska.

Ajo theksoi se lëndët e PSP-së do të kenë përfundim dhe në mënyrë të plotë është hequr mundësia e ndonjë ndikimi në mendimin e Gjykatës së Lartë.

Edhe pushteti dhe opozita maqedonase nuk bien dakord për Ligjin e ri për Prokurori Publike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...