Socialistët evropian presin që Maqedonia të marrë datë për fillimin e bisedimeve me BE-në - Bota Sot
Socialistët evropian presin që Maqedonia të marrë datë për fillimin e bisedimeve me BE-në

Maqedonia

Socialistët evropian presin që Maqedonia të marrë datë për fillimin e bisedimeve me BE-në

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 20:35
Sergej Stanishev dhe Zoran Zaev

Mbështetje nga Partia e Socialiste Evropiane dhe pritja që Republika e Maqedonisë së Veriut të marrë datën e paralajmëruar për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE, kryetari u PSE-së dhe ish-kryeministri bullgar Sergej Stanishev zhvilluan një takim sot me kryeministrin Zoran Zaev.

Eurodeputetja Stanishev përshëndeti marrëveshjet e vendit tonë me Republikën e Bullgarisë dhe Republikën e Greqisë dhe pjekurinë demokratike të treguar nga vendi ynë përmes politikave të kryeministrit Zaev dhe Qeverisë në sjelljen e reformave në bashkëpunim me opozitën. Ai inkurajoi gjithashtu një zgjidhje për Ligjin për Prokurorinë Publike.

Kryeministri Zaev falënderoi PSE për mbështetjen e vazhdueshme për proceset demokratike në vend, duke rezultuar në një proces integrimi në NATO dhe përparimin në integrimin evropian.

“Ne i kemi mbyllur të gjitha çështjet me fqinjët tanë përmes politikave të sinqerta për gjetjen e zgjidhjeve, kemi sjellë nëpërmes konsensusit me opozitën ligjet e nevojshme për reformat në vend dhe tani jemi të angazhuar për zbatimin efektiv të atyre reformave. Ne jemi veçanërisht të përqendruar në sundimin e ligjit dhe sigurimin e barazisë para ligjit për të gjithë. Unë pres sjellje të përgjegjshme në Kuvend dhe miratimin e Ligjit për Prokurorinë Publike me shumicë prej dy të tretave. Të gjitha rastet e mëparshme që lidhen me krimin dhe korrupsionin, ose ndoshta të reja, si në çdo vend evropian, ashtu edhe në vendin tonë, duhet të zgjidhen përmes një sistemi gjyqësor të pavarur dhe profesional”, tha ndër të tjera, kryeministri Zaev.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat