Fiti: Komisionet e Maqedonisë dhe Bullgarisë ishin afër marrëveshjes për Goce Dellçevin - Bota Sot
Fiti: Komisionet e Maqedonisë dhe Bullgarisë ishin afër marrëveshjes për Goce Dellçevin

Maqedonia

Fiti: Komisionet e Maqedonisë dhe Bullgarisë ishin afër marrëveshjes për Goce Dellçevin

Më: 18 nëntor 2019 Në ora: 22:26
Taki Fiti

Akademiku Taki Fiti për “TV24” foli iu referua çështjes së përkatësisë së Goce Dellçevit mosmarrëveshje mbi të cilin po zhvillohet midis komisioneve të Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Ai tha se komisionet maqedonase dhe bullgare ishin afër marrëveshjes për revolucionarin Goce Delçev.

“Nuk ka rëndësi nëse ai është bullgar apo maqedonas, duhet ta shohim pse e festojmë së bashku. Çka ka bërë ai për Maqedoninë? Ai nuk lindi në Bullgari, por në Kukush. Dhe nëse ai do të kishte dashur ta deklaronte veten maqedonas, nuk do të kishte mundësi ta bënete sepse nuk kishte një shtet maqedonas. Ne e konsiderojmë Gocen si tërë jetën tonë që luftoi për kauzën maqedonase. Ndoshta do të kemi probleme të ngjashme me kauzën ringjalljen ku kemi shumë revolucionarë. Këtu është thelbi i maqedonizmit dhe ne duhet të jemi të vendosur. Unë besoj se për ata rilindas që janë maqedonas nuk do të jenë problem, siç është Krste Petkov Misirkov, për shembull”, tha Fiti.

Në lidhje me ndryshimet e librave shkollor, Fiti theksoi se librat shkollorë duhet të jenë reciprok. Nuk mundet që vetëm njëra palë të ndryshojë, ndërsa tjetra jo. ASHAM ka 40 anëtarë dhe secili ka qëndrimin e tij.

Ai deklaroi se marrëveshja e Prespës dhe marrëveshja me Bullgarinë ishin mënyra e vetme për të zhbllokuar proceset.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat