Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë shqyrtoi nismën për vjetërsimin e lëndëve - Bota Sot
Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë shqyrtoi nismën për vjetërsimin e lëndëve

Maqedonia

Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë shqyrtoi nismën për vjetërsimin e lëndëve

Më: 19 nëntor 2019 Në ora: 19:34
Ilustrim

Gjykatësit kushtetuese në kolegjiumin e sotëm shqyrtuan nismën e nenin 353 alinea 5 të Kodit Penal, i cili ka të bëjë me vjetërsimin e lëndëve apo uljen e dënimeve për rastet lidhur me keqpërdorimin e pozitës zyrtare dhe autorizimeve.

Nga Gjykata Kushtetuese njoftojnë vendimi duhet të merret në mbledhjet e ardhshme.

“Në kolegjium u shqyrtuan lënda dhe gjithë gjykatësit u deklaruan rreth disa çështjeve të rëndësishme”, thuhet në njoftim.

Nismën për vlerësimin e kushtetutshmërisë e ngriti avokati Elenko Milanov, i cili mbron disa ish-funksionarë në raste që i udhëhiqte PSP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat