Bogojevski: Pozicioni për Goce Dellçevin duhet të jetë i qartë

Maqedonia

Bogojevski: Pozicioni për Goce Dellçevin duhet të jetë i qartë

Më: 23 shtator 2020 Në ora: 20:11
Petar Bogojevski

Lidhur me deklaratën e Presidentit Stevo Pendarovski, se Goce Dellçev mund të nderojë këdo që dëshiron, kjo mund të na bëjë vetëm më të nderuar neve maqedonasve, që e respektojmë atë, na jep kënaqësi edhe më të madhe, Petar Bogojevski nga koncepti maqedonas për “24 Analiza” thotë se pozicioni për Goce Dellçev duhet të jetë i qartë.

“Pozicioni për Goce Dellçevin duhet të jetë i qartë. Së pari, termat duhet të jenë të njohur dhe të qartë sepse në atë kohë fjala maqedonas dhe bullgar kishte një interpretim të ndryshëm nga tani kur përmendet. Goce Dellçev nuk është një person aq i madh për OBRM-PDUKM-në, por është i rëndësishëm për autonominë maqedonase.

Këto pikëpamje dhe deklarata të Presidentit ato më duken si një përgatitje e popullit maqedonas për disa parime mbi një treg kuantik për të mbyllur çështjen me Bullgarinë, domethënë largimin e disa personave në këtë rast Goce Delëçevin”, thotë Bogojevski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat