Në Maqedoninë e Veriut politika vazhdon të ndikojë në mosluftimin e korrupsionit

Maqedonia

Në Maqedoninë e Veriut politika vazhdon të ndikojë në mosluftimin e korrupsionit

Më: 29 janar 2021 Në ora: 16:41
Foto ilustrim

Komisioni Shtetorir i Pengimit të Korrupsionit vlerson se radhitja e Maqedonisë së Veriut në vendin e 111-të në listën botërore vjen si rezultat i ndikimit të politkës në shoqëri.

Ata presin që të zbatohen rekomandimet e tyre në pengimin e korrupsionit në vend, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ndikimi i politikës shihet më tepër në keqpërdorimin e pozitës zyrtare, familjarizëm, klientelizëm, etj. Këto dukuri janë të shpërndara gjerësisht dhe nuk ka energji të mjaftueshme për t’i mënjanuar.

Sipas Biljana Ivanovskës, mbetet që rekomandimet e Komisionit të zbatohen, pasi janë rekomandim edhe i Komisionit Europian.

Në lidhje me këtë radhitje të vendit ka reaguar edhe OBRM-PDUKM-ja opozitare. Sipas tyre, në qeverisjen e kësaj partie, Maqedonia e Veriut kishte rezultate më të mira, ndërkaq tani vendi ka rënë 21 vende më poshtë.

Mirëpo, ndryshe mendon Ljupço Nikollovski, i ngarkuar për luftimin e kësaj dukurie. Sipas tij, rangimi paraqet perceptim të qytetarëve dhe kjo s’do të thotë se vërtet ka aq shumë korrupsion në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat