Ndërron jetë regjisori i “Shrek 2” - Bota Sot
Ndërron jetë regjisori i “Shrek 2”

Mediale Vip

Ndërron jetë regjisori i “Shrek 2”

Më: 27 qershor 2020 Në ora: 09:36
Kelly Asbury

Kelly Asbury , i cili ka punuar në disa filma të mrekullueshëm të animuar, përfshirë regjinë e filmave të animuar “Shrek 2” ka vdekur pas një beteje të gjatë me kancerin në moshën 60 vjeçare.

Kelly vdiq të premten në Encino, Kaliforni dhe lë pas një rezyme të mahnitshme në botën e animacionit.

Ai është më i njohur për regjinë e “Shrek” të nominuar për Oskar, por gjithashtu ka punuar në disa nga hitet më të mëdha të animuara të Disney siç janë “Beauty and the Beast.”

Kelly e drejtoi dhe shkruajti skenarin për filmin 2011, “Gnomeo & Juliet”, kohët e fundit, ai drejtoi “UglyDolls”, i cili doli vitin e kaluar.

Asbury fillloj në industrinë e animacionit në Mouse House – nga viti 1983 deri në 1995 ai kontriboi në tregime për filma ikonik si “Mermaid i Vogël”, “Shpëtuesit poshtë Nën” dhe “Kulmi i Zi”.

Ai u transferua në DreamWorks në 1995, duke bërë debutimin e tij regjisorial në 2002 në filmin e nominuar për Oskar, ‘Spirit’

Asbury përfundimisht u kthye në Disney për një shkrim të shkurtër, duke punuar si një artist histori për hitet e njohura si “Wreck-It Ralph” dhe “Frozen”.

Ai ishte gjithashtu një autor i librave të botuar për fëmijë, dhe madje shkroi edhe një pjesë të sipërmarrësve të profileve të biografisë si Jeff Dunham , Edgar Bergen , Shari Lewis , Jimmy Nelson dhe Paul Winchell./

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat