“Jo vetëm MEPJ në Kushtetuese”, Rama: Kemi gati disa padi kundër Ilir Metës - Bota Sot
“Jo vetëm MEPJ në Kushtetuese”, Rama: Kemi gati disa padi kundër Ilir Metës

Shqipëria

“Jo vetëm MEPJ në Kushtetuese”, Rama: Kemi gati disa padi kundër Ilir Metës

Më: 21 janar 2019 Në ora: 19:05
Ilir Meta dhe Edi Rama

Në përfundim të seancës së Kuvendit, kryeministri Edi Rama ka folur në ambientet e jashtme për mediat e pranishme.

I pyetur nga gazetarët për mesazhin që ai tha se e ka shqetësuar Berishën, shefi i socialistëve nuk pranoi të japë detaje.

Ndërkohë ai u shpreh se u detyrua që të merrte përsipër postin e Ministrit të Jashtëm, për shkak të krizës që prodhoi Presidenca. Edi Rama tha se Ilir Meta është në kundërshtim me paraadhësit e tij.

“Unë nuk kam folur për SMS. Por meqë ju nuk keni pyetje dua të them që votimi i sotëm ishte rezultat i një zgjedhje të detyruar si pasojë e refuzimit të Presidentit për të dekretuar Gent Cakajn. Dua ta bëj të qartë për të gjithë opinionin publik se në kushtet kur nuk ka një Gjykatë Kushtetuese dhe në pritje të formimit të saj, për të trajtuar shkeljen nga Presidenti, u detyrova ta marr këtë vendim” – tha Kryeministri

Nga ana tjetër, Edi Rama u shpreh se mazhoranca ka ‘kopsitur’ një numër padish kundër Ilir Metës, përveç përplasjes së fundit për emrin e Cakajt.

“Unë besoj se projekti i qeverisë së re nuk duhet cenuar. Dhe nga ana tjetër nuk do duhej të zgjidhej një tjetër ministër i Jashtëm. Ne kemi përgatitur një numër padish për shkeljet e Presidentit të Republikës dhe që do t’i dorëzohen Gjykatës së re Kushtetuese Kjo është një çështje që duhet zgjidhur qartë dhe përfundimisht” – tha Rama.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...