Si e komenton Meta paralajmërimin e PS për rrëzimin e kandidatit për KLSH - Bota Sot
Si e komenton Meta paralajmërimin e PS për rrëzimin e kandidatit për KLSH

Shqipëria

Si e komenton Meta paralajmërimin e PS për rrëzimin e kandidatit për KLSH

Më: 24 janar 2019 Në ora: 11:25
Ilir Meta dhe kandidati për KLSH

Presidenti Ilir Meta ka vendosur kurora me lule tek shtatorja e Ismail Qemalit, themeluesi i shtetit shqiptare dhe “ati” i shpalljes së Pavarësisë.

Në 100 vjetorin e ndarjes nga jeta të Ismail Qemalit, Kreu i shtetit shqiptar tha se sot është momenti kur të përkulemi para veprës dhe kontributit të Ismail Qemalit, për një Shqipëri Europiane.

I pyetur për kandidaturën e tij për kreun e KLSH, të cilin qeveria ka paralajmëruar se do ta rrëzojë pasi nuk plotëson kriteteret ligjore dhe është përfaqësues i LSI, Meta tha se është udhëhequr në vendimin e tij nga Kushtetuta dhe interesi Kombëtar

“Kushtetuta, interesi kombëtar dhe publik janë të vetmet që më udhëheqin në veprimet dhe aktet e mia”, tha Presidenti

Kreu i shtetit foli edhe për delegimi e Cakajt si ministër i Jashtëm

“Nuk kam asnjë koment mbi organizimin e brendshëm të qeverisë. I kam të qarta kompetencat e mia”, u shpreh presidenti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...