“Ministria jonë e Jashtme ka një rrjet spiunazhi i cili merret me gratë e ambasadorëve” - Bota Sot
“Ministria jonë e Jashtme ka një rrjet spiunazhi i cili merret me gratë e ambasadorëve”

Shqipëria

“Ministria jonë e Jashtme ka një rrjet spiunazhi i cili merret me gratë e ambasadorëve”

Më: 29 janar 2019 Në ora: 22:43
Neritan Ceka Dade

Ish-ambasadori, Neritan Ceka Dade ka bërë një deklaratë të fortë këtë të martë, teksa renditi tre problemet e diplomacisë shqiptare.

I ftuar në emisionin Tempora, Ceka u shpreh se në brendësi të Ministrisë së Jashtme shqiptare ka një rrjet të tërë spiunazhi që merret vetëm me gratë e mabsadorëve.

Ceka: Ne nuk duam që politika e jashtme të përfshihet në çështje politike. Tre çështje që unë i quaj shumë të rëndësishme të politikës së jashtme; e para nuk ka strategji për politikën e jashtme.

Zakonisht fokusohet në 100 vite. Ne nuk e kemi. E dyta, mungon një klasë profesioniste. Kemi personalitete si Ferit Hoxha. 20% që thotë zonja Dade që është praktikë amerikane më tepër që në vende strategjike, përfaqësohemi me personalitete politike.

Unë e kam përkrahur faktin që në bordin e Bankës Kombëtare u vu një ministër Financash. Nëse ka një atribut që nuk ka dallim pozitë-opozitë, është politika e jashtme.

E treta, ambasada e Italisë që është një nga më të rëndësishme, nuk ka asnjë kontakt me Ministrinë e Jashtme. Unë kujtova se e kishte me mua dhe pyeta më thanë se nuk ka kontakt. Ambasadori ka një radhë detyrash.

Ministria kërkon sa më pak informacione. Informacionet i marrin nga shoferi dhe nëpunësi i ambasadës, ç'bën ambasadori, ku shkon gruaja e ambasadorit. Ka një rrjet në Ministrinë e Jashtme që merret me këtë punë. Mund ta quaj një rrjet spiunazhi që flasin direkt me drejtorë të  ministrisë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat