4 mijë maturantë mbetës sërish në testim

Shqipëria

4 mijë maturantë mbetës sërish në testim

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 16:32
Foto ilustrim

Kur shumica e maturantëve presin me ankth pranimet nga universitetet, të tjerë pritet t’i nënshtrohen sërish provimeve të maturës.

4 mijë gjimnazistë mbetës do t’i nënshtrohen provimeve të vjeshtës për të përmbyllur fillimisht shkollën e mesme.

Në 26 gusht do të zhvillohet provimi i gjuhës e huaj për të vijuar me datat e tjera deri në 6 shtator. Drejtoresha e qendrës së shërbimeve arsimore tregon për A2 se vjeshta nuk do të cenojë standardin e provimeve dhe as do të ulë shkallën e vështirësisë.

“Nuk ka asnjë lloj dyshimi që testi i qershorit është më i vështirë dhe i vjeshtës është më i lehtë. Tekstet kanë të njëjtin nivel të vështirësisë”, thotë ajo.

Maturantët kalues dhe me mesatare mbi 6,5 kanë shanse për të hyrë në universitete por vetëm në degët e mbetura bosh nga raundi i parë. “Nëse ata përmbushin kriterin e notës mesatare, patjetër që këta do të kenë mundësinë për të aplikuar në raundin e dytë”.

Ndërsa maturantët që edhe në vjeshtë nuk arrijnë të kalojnë duhet të presin vitin tjetër për t’iu nënshtruar sërish maturës shtetërore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat