Prokuroria e Përgjithshme në Shqipëri po vijon punën në terren - Bota Sot
Prokuroria e Përgjithshme në Shqipëri po vijon punën në terren

Shqipëria

Prokuroria e Përgjithshme në Shqipëri po vijon punën në terren

Më: 3 dhjetor 2019 Në ora: 15:03
Pamje nga vendi i ngjarjes

Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë deklaroi sot se po vijon që të marrë provat në objektet, ku janë konstatuar prishjet dhe dëmtimet nga tërmetet.

Në një deklaratë për shtyp, Prokuroria thekson se sipas parashikimeve ligjore këqyrjet janë shoqëruar dhe me fotografi dhe marrjen e provave të domosdoshme në vendngjarje për verifikimet e duhura që do të bëhen më pas.

“Lidhur me rastin në fjalë grupi i hetimit të çështjes po kryen veprimet hetimore përkatëse siç parashikon K.Pr.Penale dhe një ndër to është dhe këqyrja në vend ku janë konstatuar prishje dhe dëmtime të objekteve. Sipas parashikimeve ligjore këqyrjet janë shoqëruar dhe me fotografi dhe marrjen e provave të domosdoshme në vendngjarje për verifikimet e duhura që do të bëhen më pas”-, nënvizon Prokuroria.

Sipas Prokurorisë, duke parë rrezikshmërinë që paraqesin objektet e dëmtuara dhe shpejtësinë që duhet për evitimin e pasojave të tjera nuk mund të bëhet sekuestrimi i këtyre objekteve, por është çmuar që pas kryerjes së veprimeve proceduriale në vendngjarje, ata (grupi hetimor), të jenë të lirë për të vendosur për vijimësinë e objektit nga instancat përkatëse sipas çdo rasti.

“Njëkohësisht vazhdojnë dhe sekuestrimi i dokumentacionit përkatës për këto objekte në zyrat që i administrojnë ato”, – thekson Prokuroria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat