Listat dhe koalicionet, Opozita e Bashkuar depoziton në Këshillin Politik propozimin

Shqipëria

Listat dhe koalicionet, Opozita e Bashkuar depoziton në Këshillin Politik propozimin

Më: 27 shtator 2020 Në ora: 21:20
Opozita e Bashkuar

Ndonëse Presidenti ka dekretuar datën e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, mazhoranca dhe opozita ende nuk kanë rëndë dakord për rregullat e lojës.

Çështje të cilat ende mbeten të diskutueshme janë ato për listat e kandidatëve dhe koalicionet parazgjedhore.

Të dielën në mbrëmje, Opozita e Bashkuar ka depozituar në Këshillin Politik draftin për hapjen e vërtetë 100% të listave.

Në draft kërkohet që të ruhet e drejta për të formuar koalicione parazgjedhore siç është e parashikuar aktualisht në Kodin Zgjedhor.

Ndërkohë opozita përsërit kërkesën për t’iu drejtuar ODIHR-it për mosmarrëveshjet.

Deri tani, mazhoranca qeverisëse ka mbajtur qëndrime të kundërta për këto dy çështje që konsiderohen thelbësore për procesin e votimit.

Partia Socialiste thotë se, koalicionet nuk janë të ndaluara por do të duhet të garojnë me listë të përbashkët.

Ndërsa për listën e kandidatëve, PS ka propozuar një formulë ku renditja diktohet nga kryetari i partisë dhe për të përmbysur këtë renditje kandidatët poshtë listës fituese do të duhet të marrin aq vota sa janë të mjaftueshme për të marrë një mandat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat