Protestë, banorët nuk duan rrugën/ Shkodër, në fshatin Bardhaj druhen se do përdoret për mbetjet

Shqipëria

Protestë, banorët nuk duan rrugën/ Shkodër, në fshatin Bardhaj druhen se do përdoret për mbetjet

Më: 13 janar 2021 Në ora: 18:01
Shkodër

Dhjetëra banorë të fshatit Bardhaj, dolën kundër një investimi qe po kryen bashkia e Shkodrës.

Ata ndaluan punimet qe po bëhen në rrugën e re pasi dyshojnë se ky segment do të shërbejë për të depozituar mbetjet e bashkisë së Shkodrës pas ndalimit të kontratës me landfildin e Bushatit.

Në mbështetje të banoreve doli edhe  prifti i  zonës dom Raffaele Galiardi.

Pjerin Marku administrator i Gurit të Zi takoi banorët duke u shprehur se nuk ka asnjë qëllim për depozitim mbetjesh në këtë territor .

Qe prej 6 Janarit, bashkia e Shkodrës është futur në një krizë të menaxhimit të mbetjeve urbane. Landifildi i Bushatit, në të cilin depozitonte prej vitesh, ketë fillim viti ka rritur në masën 43% çmimin. Tarifat e reja nuk janë pranuar nga bashkia dhe nuk është nënshkruar kontrata e re. Tashme bashkia e Shkodrës, nuk ka një vend depozitimi për mbetjet urbane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat