Paditet penalisht ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi dhe tre drejtorë, ja dokumenti që kandidati i LSI dorëzoi në SPAK

Shqipëria

Paditet penalisht ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi dhe tre drejtorë, ja dokumenti që kandidati i LSI dorëzoi në SPAK

Më: 15 prill 2021 Në ora: 09:41
Niko Peleshi

Kandidati për deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim në qarkun e Korçës, Endrit Braimllari ka paditur në Prokurorinë e Posacme për Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin, ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshin si dhe tre drejtorë të rëndësishëm në këtë qytet.

Kallëzimi është bërë për akuzat e “shpërdorim detyre” dhe “përdorim i funksionit publik për veprimtari politike ose zgjedhore”.

Në kallëzimin penal të Braimllarit, thuhet se “të gjithë këta shtetas të cilët kemi kallëzuar ushtrojnë funksione publike prej kohësh, ata e kanë lënë postin dhe kanë filluar të bëjnë fushatë ku të munden dhe si të munden duke filluar që nga zyra e tyre ku ushtrojnë detyrën publike, ashtu edhe të punonjësve në varësi të tyre duke i ngarkuar me detyra politike edhe pse ato ushtrojnë një detyrë publike jopolitike”.

Kallëzimi është bërë ndaj : Niko Peleshi, minister i Mbrojtes dhe drejtues politik i PS në qarkun Korçë.

Petrika Tollkuçi drejtori i FSDKSH Korçë

Ilir Bajlozi drejtori i drejtorise rajonale të Sigurimeve Shoqërore Korçë

Artur Qeramixhi drejtor i OSHEE Korçë

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat