Ndalohet përgjegjësi i minierës ku vdiq minatori Muharrem Plaku

Shqipëria

Ndalohet përgjegjësi i minierës ku vdiq minatori Muharrem Plaku

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 16:54
Ndalohet përgjegjësi i minierës ku vdiq minatori Muharrem Plaku

Trupi i pajetë i minatorit Muharrem Plaku u gjet të dielën në orët e vona të mbrëmjes dhjetëra metra nën tokë ku kishte mbetur prej 5 ditësh prej shembjes së galerisë.

60 vjeçari me detyrë teknik po përgatiste terrenin për kolegët dhe ishte ndër të parët që hynte në një  fron të ri pune. Shembja e masivit në minierën private të kromit në Bulqizë e zuri poshtë pa i lënë asnjë rrugë shpëtimi. Trupi i pajetë u dërgua në morg në orët e para të mëngjesit e më pas u tërhoq nga familjarët për tu përcjellë për në banesën e fundit.

Pas gjetjeS së minatorit fatkeq, policia e Bulqizës ndaloi një 61 vjeçar, drejtues teknik të subjekti minerar, si dhe është proceduar penalisht në gjendje të lirë tekniku për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”.

Të dy kanë pasur detyrimin ligjor për kontrollin e vazhdueshëm të gjendjes teknike të galerisë, ku si pasojë e neglizhencës së tyre thuhet në komunikatën e policisë, mesditën e datës 15.09., në një nga nënkatet e minierës, është shembur një masiv materiali dhe për pasojë ka humbur jetën 60 vjeçari me detyrë zjarrmëtar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat